Թել Ավիվի համալսարանի գիտնականներն առաջին անգամ աշխարհում 3D ձևաչափով կենդանի սիրտ են տպել մարդու հյուսվածքներից:
«Պրոֆեսոր Թալ Դվիրը, որը ղեկավարում է Թել Ավիվի համալսարանի լաբորատորիան, ներկայացրել է 3D տպիչի կիրառման գործընթացը, երբ հիվանդից վերցված հյուսվածքներից տպվոմ է կենդանի բաբախող սիրտ: Դա գլոբալ բեկում է բժշկության մեջ»,-ասվում է համալսարանի հաղորդագրության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նշվում է, որ էքսպերիմենտի շրջանակում մի քանի տասնյակ սիրտ է «տպվել», որոնք փոխպատվաստվելու են կենդանիներին, ստուգելու համար օրգանի կենսունակությունը: Ստացված սիրտը 2.5 սմ է՝ օրինակ, ճագարի սրտի չափն ունի: Տպիչը մեկ սիրտը տպել է մոտ 3.5 ժամվա ընթացքում:
Ինչպես պնդում են գիտնականները, հետազոտությունը ճանապարհ է հարթում դեպի ապագայի բժշկություն, որտեղ հիվանդներն այլևս չեն սպասի փոխպատվաստման իրենց հերթին, չեն ընդունի դեղերը, օտար սրտի վանումը կանխելու համար: Առաջիկա 10 տարում հնարավոր կլինի մարդու հյուսվածքներից ու բջիջներից ցանկացած օրգան ստանալ փոխպատվաստման համար:

16 Апрель 2019 - 08:59 AMT
Исследователи из Тель-Авивского университета впервые в мире напечатали в формате 3D живое сердце из человеческой ткани.
«В понедельник профессор Тал Двир, руководитель лаборатории в Тель-Авивском университете, представил процесс использования 3D-принтера вместе с тканями человека, взятыми у пациента, чтобы напечатать живое пульсирующее сердце, совершив тем самым глобальный прорыв в медицине», – говорится в сообщении университета, пишет РИА Новости.
Уточняется, что в рамках эксперимента были «распечатаны» несколько десятков сердец, которые будут пересажены животным, чтобы проверить функциональность органа. Размер сердца составляет около 2.5 см – примерно как сердце кролика. Принтер печатал одно сердце около трех с половиной часов.
Как утверждают ученые, исследование открывает путь к медицине будущего, в которой пациентам больше не придется ждать пересадки органов или принимать лекарства, чтобы предотвратить их отторжение. В течение ближайших десяти лет станет возможным с помощью тканей и клеток человека создать для пересадки любой, персонифицированный под каждого пациента, орган.