Փարիզի Աստվածամոր տաճարում բռնկված հրդեհը հետաքննվում է որպես դժբախտ պատահար: Այդ մասին հայտարարել է Փարիզի դատախազ Ռեմի Հեյցը: Հիմք չկա ենթադրելու, թե հրդեհի պատճառը միտումնավոր հրկիզումն է: Քրեական գործը հարուցվել է ոչ միտումնավոր վնաս հասցնելու հիմքով, ասել է Հեյցը:
Հետաքննությամբ 50 մասնագետ է զբաղվում: Քննությունը պարզել է, որ առաջին անգամ հակահրդեհային համակարգի ազդանշանը գործել է տեղի ժամանակով 18:20-ին: Ստուգման արդյունքում բռնկման աղբյուրը հայտնաբերվել չի հաջողվել: «18:43-ին ազդանշանը երկրորդ անգամ է գործել և արդեն կրակը հայտնաբերվել է փեղկի մակարդակում»,-ասել է Հեյցը: Դրանից հետո բոլորը տարհանվել են եկեղեցուց, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ըստ Հեյցի, վերանորոգման աշխատանքներին մասնակցող մասնագետներն արդեն հարցաքննվել են: Այդ աշխատանքին ընդհանուր առմամբ մասնակցում է 5 ընկերության աշխատակից: Շատերը դեռևս պետք է հարցաքննվեն: Բռնկման պատճառների մասին եզրակացություն հնարավոր կլինի անել միայն փորձագետների զննություննից հետո, այժմ շենքում գտնվելը դեռևս վտանգավոր է»,-հավելել է Հեյցը:
Ներքին գործերի նախարար Լորեն Նունյեսը հայտնել է, որ տաճարի կարկասը հրդեհից հետո «ընդհանուր առմամբ վատ վիճակում չէ», սակայն թույլ տեղեր ունի: Հիմնականում կամարի մասում: Ըստ France24-ի, այժմ ճարտարապետներն ու մասնագետները զննում են տաճարը: Նրանք պետք է եզրակացություն տան շենքի ամրության մասին: Անվատնգության ապահովման աշխատանքներին մոտ 48 ժամ է տրված, որից հետո մշակույթի նախարարության աշխատակիցներին կթույլատրվի մտնել շենք և տարհանել մշակութային արժեքները:
Տաճարի վերանորոգմանը մասնակցող Europe Echafaudage ընկերությունը հայտարարել է, որ աշխատանքների կատարման ընթացքում պահպանվել են անվտանգության բոլոր նորմերը:
Ապրիլի 15-ի երեկոյան հրդեհ է բռնկվել Փարիզի Աստվածամոր տաճարում: Ֆրանսիացի հրշեջներին հաջողվել է փրկել տաճարն ու այնտեղ գտնվող մասունքները, սակայն կոթողը ծանր վնասներ է կրել։ Մասնավորապես, փլվել է շինության առաստաղն ու աշտարակը, այրվել է ներքին հարդարման զգալի մասը։

17 Апрель 2019 - 06:01 AMT
Пожар в соборе Парижской Богоматери расследуют как несчастный случай. Об этом заявил прокурор Парижа Реми Хейц. Нет оснований предполагать, что пожар возник в результате умышленного поджога. Уголовное дело возбуждено по факту непреднамеренного причинения ущерба, уточнил Хейц.
Расследованием дела занимаются 50 специалистов. Следствие уже установило, что первый раз пожарная сигнализация сработала в 18:20 по местному времени. В результате проверки источник возгорания обнаружить не удалось. «В 18:43 был второй сигнал тревоги, и тогда уже, на уровне рамы, был обнаружен огонь», – сказал Хейц. После этого из церкви были все эвакуированы, незадолго до этого в соборе началась месса, пишут «Ведомости».
По словам Хейца, специалисты, реставрировавшие шпиль собора, уже допрошены. Всего к работам были привлечены сотрудники пяти компаний. Многих из них еще планируется допросить, чтобы установить все обстоятельства происшедшего. Выводы о причинах возгорания можно будет сделать только после того, как экспертам разрешат осмотреть собор, сейчас находиться в здании опасно, добавил Хейц.
В свою очередь министр внутренних дел Франции Лорен Нуньес сообщил, что каркас собора после пожара «в целом держится неплохо», но в нем обнаружены слабые места. В основном они находятся в своде собора. По информации France24, сейчас собор осматривают архитекторы и другие эксперты. Им необходимо сделать вывод о прочности здания. На работы по обеспечению безопасности отведено около 48 часов, уточнил Нуньес. После этого внутрь собора будут допущены сотрудники минкультуры. Им предстоит забрать находящиеся в соборе ценности.
Принимавшая участие в реставрации компания Europe Echafaudage заявила, что при проведении работ соблюдались все инструкции по безопасности.
Вечером 15 апреля на чердаке собора Парижской Богоматери начался пожар. Полностью сгорел шпиль здания, часы и большая часть крыши. Пожарным удалось спасти каркас здания и две башни собора. Потушить огонь удалось только утром во вторник. Тушение продолжалось более девяти часов, было задействовано около 400 пожарных.
Президент Франции Эмманюэль Макрон, прибывший к месту ЧП вечером того же дня, пообещал восстановить собор силами «лучших талантов современности». Государственный фонд сохранения культурного наследия Франции начал сбор средств. 100 млн евро на восстановление собора решила выделить семья французских бизнесменов Пино, которой принадлежат компании Artemis (владеет аукционным домом Christie's) и Kering (владеет брендами Gucci, Yves Saint Laurent и др.). По 200 млн евро согласились перевести коллекционер, основной владелец LVMH Бернар Арно и наследница L'Oreal Франсуаз Беттанкур-Майерс.