Պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ. ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է ընթանա խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ Արցախի Հանրապետության՝ որպես բանակցության լիիրավ կողմի մասնակցությամբ: Այդ մասին հայտարարել է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանն Արցախի Ազգային ժողովում՝ ներկայացնելով 2018-ի ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների, ինչպես նաև հաջորդ տարվա ծրագրի վերաբերյալ հաղորդումը:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շրջանակում շարունակվելու են աշխատանքները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ:
Նախագահը կարևորել է նաև տարբեր երկրների հետ ձեռք բերված ապակենտրոնացված համագործակցությանը գործնական բնույթ հաղորդելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները՝ մասնավորապես Արցախի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների ստեղծման, կրթության, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Հաղորդման շրջանակում Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է նաև Արցախի հետ միջխորհրդարանական կապերի զարգացման, միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական ձևաչափերով փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին և արդյունքներին:
Հարցի քննարկման ընթացակարգի համաձայն՝ պատգամավորները նախագահին են առաջադրել արտաքին քաղաքականությանը, գյուղատնտեսության ոլորտին, երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Նախագահի ներկայացրած հաղորդման վերաբերյալ մտքերի փոխանակության ընթացքում ելույթ են ունեցել պատգամավորներ Ալյոշա Գաբրիելյանը, Էդուարդ Աղաբեկյանը, Վարդգես Բաղրյանը և Արթուր Թովմասյանը:

Президент Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян выступил на заседании Национального собрания НКР с ежегодным посланием относительно хода и результатов выполнения программы президента в 2018 году и программы на 2019 год. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
Обратившись к внешней политике, Саакян отметил, что в рамках урегулирования карабахского конфликта будут продолжены работы с Минской группой ОБСЕ.
«Позиция официального Степанакерта осталась неизменной: урегулирование азербайджано-карабахского конфликта должно проходить мирным путем, в рамках формата МГ ОБСЕ при участии Республики Арцах в качестве полноценной стороны переговоров», – подчеркнул Саакян.
Он подчеркнул, что одной из самых важных задач государства и впредь будет обеспечение безопасности страны и народа, сохранение высокого уровня боеспособности Армии обороны, особо отметив, что Армия обороны успешно осуществила поставленные перед ней задачи, обеспечила неприкосновенность границ и полноценную безопасность государства.
Президент детально представил также проекты, которые будут осуществлены в ряде отраслей, и выразил уверенность, что их успешная реализация будет достигнута посредством тесного сотрудничества всех ветвей власти и разных структур, скоординированной и профессиональной работы.
Глава государства заметил, что законодательный орган республики сыграл активную роль в успешной реализации намеченных программ, выразив признательность за конструктивное сотрудничество и принципиальную позицию.