Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը, որի կազմում էին Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (House Democracy Partnership) համանախագահ Դեյվիդ Փրայսը (դեմոկրատ), ԺԳՀ համանախագահ կոնգրեսական Վերն Բուքանանը (հանրապետական), ԺԳՀ անդամ կոնգրեսականներ Դինա Թայթուսը (դեմոկրատ), Մայքլ Քոնավեյը (հանրապետական), Ջերի Քոնոլին (դեմոկրատ), Ադրիան Սմիթը (հանրապետական), Բարբարա Լին (դեմոկրատ) և Թերրի Սյուելը (դեմոկրատ):
ԱՄՆ կոնգրեսականները պատրաստակամություն են հայտնել՝ իրենց աջակցությունը բերելու Հայաստանում ժողովրդավարության ամրապնդմանը, տնտեսական բարեփոխումների իրականացմանը և հայ-ամերիկյան բարեկամության հետագա խորացմանը
Վարչապետը ողջունել է ԱՄՆ կոնգրեսականների ներկայացուցչական պատվիրակության այցը՝ նշելով, որ Հայաստանը կարևորում է ԱՄՆ հետ հարաբերությունների խորացումն ու զարգացումը: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը գտնվում է արմատական կարևոր բարեփոխումների շրջանում և հաստատակամ առաջ է շարժվում ժողովրդավարության զարգացման ուղիով: Վարչապետն անդրադարձել է մեկ տարի առաջ տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությանը, ապա դեկտեմբերի 9-ին կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին՝ նշելով, որ անկախացումից ի վեր Հայաստանում տեղի են ունեցել առաջին ազատ, ժողովրդավարական և թափանցիկ ընտրությունները, որոնք այդպիսին են որակվել նաև միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ որպես հաջորդ քայլ ՀՀ կառավարությունը ներկայում քայլեր է ձեռնարկում ժողովրդավարությունն ինստիտուցիոնալ և տնտեսապես հզորացնելու ուղղությամբ, և այդ գործընթացում ակնկալում է միջազգային գործընկերների, այդ թվում՝ ԱՄՆ աջակցությունը:
Դեյվիդ Փրայսը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ԱՄՆ կոնգրեսականների պատվիրակությանը ցուցաբերած ընդունելության և ջերմ հյուրընկալության համար: Նա ողջունել է Հայաստանի բարեփոխումները ժողովրդավարության զարգացման ուղղությամբ և նշել, որ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախումբը պատրաստ է փորձի փոխանակման և խորհրդատվության միջոցով զարգացնել պառլամենտարիզմի մշակույթը, նպաստել հայ-ամերիկյան կապերի և միջխորհրդարանական համագործակցության սերտացմանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանել է ԱՄՆ կոնգրեսականների մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերում էին տնտեսական բարեփոխումների իրականացմանը, տարածաշրջանային իրավիճակին և զարգացումներին, թավշյա հեղափոխության և հետագա բարեփոխումների մեջ երիտասարդների ներգրավվածությանը, քաղաքական կյանքում և կառավարման ոլորտում կանանց դերի բարձրացմանը, խորհրդարանական կառավարման համակարգի գործունեությանը և այլն:
Նիկոլ Փաշինյանը, խոսելով երկրի ժողովրդավարության մասին, ընդգծել է՝ Հայաստանի, հայ հասարակության համար ժողովրդավարությունը ներքին համոզմունք է և հավատամք, այլ ոչ թե աշխարհաքաղաքական կամ արտաքին քաղաքական կողմնորոշում: Ինչ վերաբերում է հեղափոխությունից հետո տնտեսության զարգացման միտումներին, կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է արձանագրված աճի ցուցանիշները և նշել, որ իրականացվել և իրականացվում են մենաշնորհների վերացմանը, ստվերի կրճատմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը միտված հետևողական քայլեր: Վարչապետը նշել է, որ կառավարության նպատակը ներառական տնտեսական աճի ապահովումն է, և այս առումով Հայաստանի համար առավել հետաքրքրական է համագործակցությունը ենթակառուցվածքների, նորարարությունների, տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
ԱՄՆ Կոնգրեսում գործող House Democracy Partnership (HDP) երկկուսակցա¬կան հանձնաժողովի գործունեության նպատակն է հետխորհրդա¬յին երկրների ու անցումային փուլում գտնվող պետությունների խորհրդա¬րանների հետ փորձի փոխա¬նակման ու խորհրդատվության միջոցով զարգացնել պառլամենտարիզմի մշակույթը, մեծացնել խորհրդարան¬ների դերն ու ակտիվացնել երկ¬կողմ միջխորհրդարանական կապերը: Հանձնաժողովն ունի 20 անդամ: Հանձնաժողովի գործընկեր խորհրդարանների թիվը 21-ն է, որոնց թվում են` Վրաստանը, Ուկրաինան, Լիբանանը, Ղրղզստանը և այլն: Կառույցի հետ համագործակցության ձևաչափը նախատեսում է երկկողմ խորհրդարանական այցեր, աշխատան¬քային խմբերի խորհրդատվություններ և այլն:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял 18 апреля делегацию конгрессменов США, в которую вошли сопредседатель Комиссии демократического партнерства (House Democracy Partnership) Палаты представителей Дэвид Прайс (демократ), сопредседатель КДП Верн Буканан (республиканец), члены КДП конгрессмены Дина Тайтус (демократ), Майкл Конавей (республиканец), Джерри Коноли (демократ), Адриан Смит (республиканец), Барбара Ли (демократ) и Терри Сюэл (демократ). Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Конгрессмены США выразили готовность содействовать укреплению демократии в Армении, проведению экономических реформ и дальнейшему углублению армяно-американской дружбы.
Премьер отметил, что Армения придает важность углублению и развитию отношений с США. Пашинян добавил, что Армения находится в процессе радикальных реформ и уверенно движется по пути развития демократии.
Премьер-министр коснулся произошедшей год назад бархатной революции и внеочередных парламентских выборов, состоявшихся 16 декабря, отметив, что это были первые свободные, демократические и прозрачные выборы, проведенные в Армении после обретения независимости, что также было признано международными наблюдательскими миссиями. По словам Пашиняна, в качестве следующего шага правительство Армении предпринимает шаги по институциональному и экономическому укреплению демократии и ожидает поддержки международных партнеров, в том числе США, в этом процессе.
Дэвид Прайс приветствовал направленные на развитие демократии в Армении реформы и отметил, что Комиссия демократического партнерства готова развивать культуру парламентаризма посредством обмена опытом и консультаций, содействовать укреплению армяно-американских отношений и межпарламентского сотрудничества.
Пашинян ответил на ряд вопросов конгрессменов США, которые касались экономических реформ, региональной ситуации и развитий, вовлечения молодежи в процесс бархатной революции и дальнейших реформ, роли женщин в политической жизни и управлении, функционирования парламентской системы и др.
Говоря о демократии в стране, Пашинян подчеркнул, что для Армении и армянского общества демократия – это внутренняя убежденность и вера, а не геополитическая или внешнеполитическая ориентация. Коснувшись тенденций экономического развития после революции, премьер-министр представил показатели роста и отметил, что реализованы и реализуются последовательные шаги, направленные на ликвидацию монополий, сокращение теневой экономики и создание рабочих мест. Премьер-министр отметил, что целью правительства является обеспечение инклюзивного экономического роста, и в этом контексте Армении более интересно сотрудничество в сферах инфраструктур, инноваций и технологий.
Целью действующей в Конгрессе США двухпартийной комиссии House Democracy Partnership (HDP) является развитие культуры парламентаризма, повышение роли парламентов и активизация двусторонних межпарламентских связей посредством обмена опытом и консультаций с постсоветскими странами и парламентами стран с переходной экономикой. Комиссия состоит из 20 членов. Комиссия сотрудничает с 21 парламентом, в том числе Грузия, Украина, Ливан, Кыргызстан и др. Формат сотрудничества со структурой предусматривает двусторонние парламентские визиты, консультации рабочих групп и т.д.