Փարիզի ոստիկանությունն արգելել է «դեղին բաճկոններին» հերթական բողոքի ցույցը Փարիզի Աստվածամոր տաճարի մոտ անցկացնել, որտեղ վերջերս մեծ հրդեհ է տեղի ունեցել: Բողոքի ակցիան կայանալու է ապրիլի 20-ին:
«Նոտր Դամում հրդեհից հետո ոստիկանությունը հրահանգ է տվել անվտանգության գոտի սահմանել, որտեղ արգելված կլինի մարդկանց տեղաշարժն ու տրանսպորտի երթևեկությունը»,-ասվում է ոստիկանության հաղորդագրության մեջ: Հիշատակված գոտում, մասնավորապես, չի կարելի անցկացնել երթեր, հանրահավաքներ, ցույցեր, գրում է «Կոմերսանտը»:
«Դեղին բաճկոնների» ակցիաները մեկնարկել են դեռևս 2018-ի նոյեմբերին: Սկզբում նրանք բողոքում էին բենզինի գների բարձրացման դեմ, իսկ հետո նրանց միացան կառավարության քաղաքականությունից դժգոհ մարդիկ:

Полиция Парижа запретила «желтым жилетам» проводить очередную акцию рядом со собором Парижской Богоматери, в котором недавно произошел пожар. Протестующие запланировали акцию 20 апреля.
«После пожара в Нотр-Даме в Париже полиция издала указ, устанавливающий безопасную зону, в которой будет запрещено передвижение людей и транспортных средств»,— говорится в пресс-релизе полиции в Twitter. В упомянутой зоне, в частности, нельзя проводить шествия, демонстрации и митинги, пишет «Ъ».
Акции «желтых жилетов» идут с ноября 2018 года. Изначально они начались из-за повышения цен на бензин. Позднее к протестующим присоединились недовольные политикой правительства в целом.
Пожар в Нотр-Даме начался вечером 15 апреля. Возгорание удалось потушить только спустя 15 часов. Огонь уничтожил готический шпиль и обрушил крышу собора. Две башни и конструкции фасада сохранились.