Շրի Լանկայում ապրիլի 21-ի առավոտյան տեղի ունեցած պայթյունների զոհերի թիվը հասել է 290-ի, ևս 500 վիրավոր կա: Այս տվյալները վերջնական չեն, քանի որ հարյուրավոր մարդիկ հիվանդանոցներում են, հայտնում է BBC-ին:
Ապրիլի 21-ին Շրի Լանկայի տարբեր եկեղեցիներում և հյուրանոցներում 8 պայթյուն է եղել: Երկրում պարետային ժամ է հայտարարվել:
Տեղական իշխանությունները հայտնում են, որ զոհվածների թվում առնվազն 27 օտարերկրացի կա, այդ թվոմ Մեծ Բրիտանիայի, ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի, Պորտուգալիայի, Հնդկաստանի և Նիդերլանդների քաղաքացիներ:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ճշտում է Շրի Լանկայում պայթյունների հետևանքով տուժածների շրջանում ՀՀ քաղաքացիների կամ ազգությամբ հայերի առկայությունը:
Պաշտպանության նախարար Ռուվան Վիջեվարդենան գնահատել է պայթյունները որպես կրոնական ծայրահեղականների ահաբեկչական հարձակում: Ոստիկանությունը հայտարարել է 13 կասկածյալի ձերբակալության մասին:Շրի Լանկայի կառավարության 2 նախարար իրավապահ մարմիններին մեղադրել է չհամաձայնեցված գործելու մեջ:

Серия взрывов, прогремевших 21 апреля, в день католической Пасхи, в нескольких церквях и отелях Шри-Ланки, унесла жизни 290 человек, еще 500 получили ранения. Об этом заявил представитель полиции Руван Гунасекару.
Два министра правительства Шри-Ланки обвиняют правоохранительные органы в несогласованных действиях. Так, министр телекоммуникаций Харин Фернандо написал в своем аккаунте в Twitter, что некоторые сотрудники разведки знали о готовящемся инциденте. Он призвал расследовать причины, по которым «предупреждение было проигнорировано». Министр национальной интеграции Мано Ганешан подтвердил, что сотрудники службы безопасности в его министерстве были предупреждены о возможности нападения двух террористов-смертников на политиков, пишут «Ведомости» со ссылкой на Associated Press.
Министр обороны Руван Виджевардена расценил взрывы как террористическую атаку религиозных экстремистов. Полиция заявляла об аресте 13 подозреваемых.
Большинство взрывов прогремело в крупнейшем городе страны – Коломбо и его окрестностях. Среди погибших в основном местные жители. Однако, по информации министерства иностранных дел Шри-Ланки, среди жертв по меньшей мере 27 иностранцев. О потерях среди своих граждан заявили США, Великобритания, Индия, Китай, Япония и Португалия.