Ապրիլի 22-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը կարող է ամբողջապես արգելել նավթի ներմուծումն Իրանից: Առաջինն այդ մասին հայտնել է The Washington Postը, հետագայում հաստատել են Reuters-ն ու Associated Press-ը: Ըստ վերջինիս, ԱՄՆ վարչակազմը նման որոշում է կայացրել ապրիլի 19-ին:
Մինչ օրս 8 երկիր ազատ էր Իրանից նավթ գնելու հարցում՝ Չինաստանը, Հնդկաստանը, Ճապոնիան, Հարավային Կորեան, Թայվանը, Թուրքիան, Իտալիան և Հունաստանը: Նրանց համար կես տարով բացառություն էր արվել 2018-ի նոյեմբերին պատժամիջոցները սահմանելիս՝ մինչև մայիսի 2-ը: Սպիտակ տունը մտադիր չէ երկարացնել դրա գործողությունը, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ավելի վաղ էներգետիկ ռեսուրսների պետքարտուղարի օգնական Ֆրենկ Ֆանոն հրապարակել էր վարչակազմի կարծիքն այս հարցի վերաբերյալ. «Մեր նպատակն է որքան հնարավոր է արագ զրոյացնել Իրանի արտահանումը»: Այժմ Իրանից հումքի խոշոր ներկրողներն են Չինաստանն ու Հնդկաստանը: Իտալիան, Հունաստանն ու Թայվանը պատժամիջոցների սահմանումից ի վեր արդեն հրաժարվել էին իրանական նավթի ներկրումից:
Հակաիրանական պատժամիջոցների պարագայում բացառությունների չեղարկման հարցով զբաղվում է ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը: ԱՄՆ-ն ուզում է, որ Իրանը հրաժարվի միջուկային ծրագրից:
Մինչ 2018-ի մայիսին սահմանած պատժամիջոցներն Իրանն արտահանում էր ավելի քան 2,5 մլն բարել նավթ օրական: 2019-ի ապրիլին արտահանումը չի գերազանցում 1 մլն բարելն օրական:

22 апреля госдепартамент может объявить о полном запрете на покупку нефти у Ирана. Первой об этом сообщила The Washington Post, информацию подтвердили собеседники Reuters и Associated Press. По данным последнего, администрация США приняла такое решение 19 апреля.
До сих пор санкциям за покупку нефти у Ирана не подвергались восемь стран: Китай, Индия, Япония, Южная Корея, Тайвань, Турция, Италия и Греция. Для них сделали исключение на полгода с момента введения санкций в ноябре 2018 года – до 2 мая. Продлевать его Белый дом не собирается, пишут «Ведомости».
Ранее помощник госсекретаря по энергетическим ресурсам Фрэнк Фаннон озвучил позицию администрации на этот счет: «Наша цель – как можно быстрее свести к нулю иранский экспорт». Сейчас крупнейшими импортерами иранского сырья являются Китай и Индия. Италия, Греция и Тайвань отказались от закупок нефти у Ирана практически с момента введения санкций США.
Вопросом отмены исключений из антииранских санкций в Белом доме занимается советник по нацбезопасности Джон Болтон. США добиваются от Тегерана отказа от ядерной программы и прекращения поддержки боевиков на Ближнем востоке.
До введения санкций, в мае 2018 года, Иран экспортировал более 2,5 млн барр. в сутки. В апреле 2019 года, по данным Refinitiv Eikon и двух других компаний, отслеживающих этот показатель, экспорт не превышал 1 млн барр. в день, тогда как в марте составлял 1,1 млн барр.