Վրաստանի նախկին նախագահ և Ուկրաինայի Օդեսայի նահանգի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին ապրիլի լույս 22-ի գիշերը հայտարարել է, որ դիմել է Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայություններին, ՆԳՆ-ին և Պետական սահմանապահ ծառայություն՝ խնդրելով չեղարկել Ուկրաինա մուտք գործելու «ապօրինի արգելքը»:
«Ես տոմս ունեմ: Շատ եմ ուզում Կիևում լինել: Ես շատ եմ ուզում մեծ բարեփոխման մասը լինել՝ որպես Ուկրաինայի շարքային քաղաքացի և Ուկրաինայի շարքային երկրպագու»,-հայտարարել է նա «Նաշ. Մաքսի-ՏՎ» հեռուստաալիքի եթերում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Զելենսկու հաղթանակն ընտրություններում Սահակաշվիլին անվանել է «էլեկտորալ հեղափոխություն» և պատմական բեկում: «Մարդիկ քվեարկում էին ոչ թե Պորոշենկոյի դեմ, նրանք քվեարկել են բոլոր հին քաղաքական գործիչների դեմ: Նրանք քվեարկել են կոռուպցիոն համակարգի, ստի ու ստորացման դեմ»,-ասել է նա:
2018-ի փետրվարին Ուկրաինայի Պետական սահմանապահ ծառայությունն արգելեց Միխայիլ Սահակաշվիլուն մուտք գործել Ուկրաինա առաջիկա 3 տարում, մինչր 2021-ի փետրվարի 13-ը: 2017-ի հուլիսին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն իր հրամանագրով զրկեց Սահակաշվիլիին ուկրաինական քաղաքացիությունից, երբ վերջինս ԱՄՆ-ում էր:

22 Апрель 2019 - 07:47 AMT
Бывший президент Грузии и бывший губернатор Одесской области Михаил Саакашвили в ночь на 22 апреля заявил, что обратился к главам Службы безопасности Украины, МВД и Госпогранслужбы с просьбой снять «незаконный запрет» на въезд в Украину.
«У меня есть билет. Я очень хочу быть в Киеве. Я очень хочу быть частью большого преобразования как обычный гражданин Украины и как обычный болельщик Украины», – заявил он в прямом эфире телеканала «Наш. Макси-ТВ», пишет Deutsche Welle.
Победу Владимира Зеленского на президентских выборах Саакашвили назвал «электоральной революцией» и историческим прорывом. «Люди голосовали не просто против Петра Порошенко, они голосовали против всех старых политиков. Они проголосовали против коррупционной системы, вранья и унижения», – заявил он.
В феврале 2018 года Госпогранслужба Украины запретила Михаилу Саакашвили въезжать в Украину в течение трех лет, до 13 февраля 2021 года. В июле 2017 года президент Украины Петр Порошенко своим указом лишил Михаила Саакашвили украинского гражданства, когда тот находился в США. Позже Саакашвили получил вид на жительство в Нидерландах, поскольку женат на подданной этого королевства. Лишение гражданства и запрет на въезд он считает незаконными.