Վրաստանի նախկին նախագահ և Ուկրաինայի Օդեսայի նահանգի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին ապրիլի լույս 22-ի գիշերը հայտարարել է, որ դիմել է Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայություններին, ՆԳՆ-ին և Պետական սահմանապահ ծառայություն՝ խնդրելով չեղարկել Ուկրաինա մուտք գործելու «ապօրինի արգելքը»:
«Ես տոմս ունեմ: Շատ եմ ուզում Կիևում լինել: Ես շատ եմ ուզում մեծ բարեփոխման մասը լինել՝ որպես Ուկրաինայի շարքային քաղաքացի և Ուկրաինայի շարքային երկրպագու»,-հայտարարել է նա «Նաշ. Մաքսի-ՏՎ» հեռուստաալիքի եթերում, գրում է Deutsche Welle-ն:
Զելենսկու հաղթանակն ընտրություններում Սահակաշվիլին անվանել է «էլեկտորալ հեղափոխություն» և պատմական բեկում: «Մարդիկ քվեարկում էին ոչ թե Պորոշենկոյի դեմ, նրանք քվեարկել են բոլոր հին քաղաքական գործիչների դեմ: Նրանք քվեարկել են կոռուպցիոն համակարգի, ստի ու ստորացման դեմ»,-ասել է նա:
2018-ի փետրվարին Ուկրաինայի Պետական սահմանապահ ծառայությունն արգելեց Միխայիլ Սահակաշվիլուն մուտք գործել Ուկրաինա առաջիկա 3 տարում, մինչր 2021-ի փետրվարի 13-ը: 2017-ի հուլիսին Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն իր հրամանագրով զրկեց Սահակաշվիլիին ուկրաինական քաղաքացիությունից, երբ վերջինս ԱՄՆ-ում էր:

Former president of Georgia, former chairperson of the Odesa Regional State Administration, leader of the New Forces Movement political party Mikheil Saakashvili has addressed Chairperson of the Security Service of Ukraine, Vasyl Hrytsak, requesting to lift the ban on his entry to Ukraine and announced he had acquired an air ticket to Ukraine for April 22, Ukrainian News reports.
Saakashvili told the NASH TV channel, that the results of the second round of the presidential election in Ukraine are a real electoral revolution.
President of the European Council Donald Tusk; Secretary General of the North Atlantic Treaty Organization (NATO), Jens Stoltenberg; U.S. Embassy, President of Poland Andrzej Duda; and President of the French Republic Emmanuel Macron have congratulated presidential candidate, actor, TV presenter Volodymyr Zelenskyi on the victory in the presidential election 2019.