22 Ապրիլ 2019 - 11:02 AMT
Շրի Լանկայի ոստիկանությունը 87 ճայթիչ (դետոնատոր) է հայտնաբերել Կոլոմբոյի ավտոբուսի կայարանում: Այդ մասին հայտնում է Ada պորտալը ոստիկանության ներկայացուցչի վրա հղումով:
Ինչպես հայտնել են տեղի իրավապահ մարմինները, ճայթիչները հայտնաբերվել էին Bastian Mawatha ավտոբուսի կայարանում, որը գտնվում է Պետտահ շրջանում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Պայթուցիկների մասերը հայտնաբերվել են տեղական ժամանակով մոտ 13:00-ին: Սկզբից ոստիկանությունը հայտնաբերել է 12 ճայթիչ մեկ վայրում, իսկ հետո ՝ ևս 75-ը՝ աղբակույտում:
Վերջին տվյալներով, պայթյուններին զոհ է գնացել 290 մարդ, ևս 500-ը վիրավորվել է: Զոհերի թվում առնվազն 35 օտարերկրացի կա: Դեռ ոչ ոք պայթյունների պատախանատվությունը չի ստանձնել:Պայթյունները տեղի են ունցել ապրիլի 21-ի առավոտյան, երբ կաթոլիկները ևս տոնում էին Սբ Զատիկը: Առաջին 6 պայթյունը գրեթե միաժամանակ է որոտացել՝ եկեղեցիներում, պատարագի ժամանակ, և մի քանի հյուրանոցներում:2 ժամ անց 7-րդ պայթյունն է եղել Կոլոմբոյում, փոքր հյուրանոցում: Իսկ վերջին 8-րդ պայթյունը Դեմատագոդում, որի հետևանքով 2 ոստիկան է զոհվել:

Sri Lankan police found 87 bomb detonators at the bus station in the nation’s largest city, following horrific bombings which killed 290 people on Easter Sunday on April 22, RT reports.
The detonators were discovered on Monday at a private bus stand located in the Pettah neighborhood of Colombo, police said. The officers initially found just a dozen of devices, but later retrieved 75 more while clearing the garbage heap.
Police launched an investigation into the incident. It is unclear whether the devices had anything to do with the multiple coordinated bombings which took place on Easter Sunday.
The death toll in the Sri Lanka attacks is now at 290, following a series of blasts at churches and luxury hotels on Sunday. Police have arrested 24 people, but no-one has claimed responsibility.
The vast majority of those killed are thought to be Sri Lankan nationals, including many Christians who died at Easter services.