Հայաստանի Էրեբունի օդանավակայանում տեղակայված ռուսական 3624-րդ ավիացիոն բազան կհամալրվի 4++ ՍՈւ-30ՍՄ սերնդի բազմաթիրախ կործանիչներով՝ փոխարինելով ՄիԳ-29-ը: Ընդհանուր առմամբ նախատեսվում է մատակարարել 18 ինքնաթիռ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, ՌԴ ՊՆ-ում իր աղբյուրի վրա հղումով:
«Ավիաբազայի վերազինումը Սու-30ՍՄ կործանիչներով նախատեսվում է սկսել արդեն 2020-ին: Կործանիչները կմտակարարվեն երկու փուլով՝ 2020-2021թթ.:
Ըստ գործակալության զրուցակցի, ինքնաթիռների շարժակազմի թարմացումը երկու փուլով կիրականացվի՝ չդադարեցնելու համար ավիաբազայի առջև դրված խնդիրների կատարումը, քանի որ օդաչուները պետք է վերապատրաստվեն Սու-երի անցնելու համար:
«Երբ կսկսվի ինքնաթիռների մատակարարումը, օդաչուների մի մասը կգործուղվի Լիպեցկի ավիակենտրոն վերապատրաստման, իսկ մի մասը կշարունակի ծառայությունն Էրեբունիի ավիաբազայում»,-ասել է աղբյուրը:

Multirole fighter jets Su-30SM of the new generation will be delivered to the 3624th Russian airbase at the Erebuni aerodrome in Armenia to replace MiG-29 aircraft, a source in the Russian Defense Ministry said on Tuesday, April 23, TASS reports.
"The re-equipment of the airbase with Su-30SM fighter jets is planned to start next year. The delivery of aircraft will be completed in two stages — in 2020-2021. All 18 MiG-29 jets are planned to be replaced with Su-30SM aircraft," the source said.
"When deliveries of new aircraft begin, some pilots will be sent to the Lipetsk aviation center for training, while others will continue serving at the Erebuni airbase," the source noted.