Ահաբեկչական «Իսլամական պետություն» կազմակերպությունը ստանձնել է Շրի Լանկայում ահաբեկչությունների շարքի պատասխանատվությունը, որոնք 321 մարդու կյանք են խլել: Այդ մասին հայտնել է SITE Intelligence Group կազմակերպությունը, որը հետևում է գրոհայինների ակտիվությանը համացանցում, հղում անելով ահաբեկիչների հայտարարությանը:
Մինչ այդ Շրի Լանկայի կառավարությունը կասկածում էր, որ կազմակերպիչը տեղի իսլամիստական խմբավորումն էր, որի անդամները մինչ օրս մեծ հարձակումների չեն մասնակցել՝ նրանց հիմնականում մեղադրում էին բուդդայական սրբավայրերը պղծելու փորձերի մեջ, գրում է «Դոժդը»:
Ապրիլի 23-ին Շրի Լանկայի կառավարության անդամը հայտարարել է, որ Շրի Լանկայի մի շարք հյուրանոցներում և եկեղեցիներում տեղի ունեցած պայթյունների հետաքննության նախնական արդյունքները վկայում են, որ դա տեղի իսլամիստական խմբավորումների պատասխանն էր Նոր Զելանդիայի մզկիթներում որոշ ժամանակ առաջ հնչած կրակոցներին:
Քննությունը կարծում է, որ պայթյունները մահապարտներ են իրականացրել 40 մարդ է ձերբակալվել, որոնցից մեկը Սիրիայի քաղաքացի է:

Террористическая организация «Исламское государство» взяла ответственность за серию терактов на Шри-Ланке, в результате которой погиб 321 человек. Об этом сообщила организация SITE Intelligence Group, которая отслеживает активность боевиков в интернете, со ссылкой на заявление террористов.
До этого правительство страны подозревало в организации терактов местную исламистскую группировку. Ее члены до сих пор не были замечены в масштабных нападениях, их обвиняли преимущественно в попытках осквернить буддистские святыни, пишет «Дождь».
Серия из восьми взрывов произошла в трех городах Шри-Ланки — Негомбо, Баттикалоа и столице Коломбо — 21 апреля, на католическую Пасху. Целями террористов стали отели и церкви. Среди погибших — 31 иностранец. Жертвами стали, в частности, дети Андерса Хольха Повльсена, главного акционера Asos и крупнейшего землевладельца Великобритании. Пострадали около 500 человек.
В правительстве 23 апреля заявили, что, по предварительным данным следствия, теракты могли стать местью за нападения на мечети в новозеландском Крайстчерче в середине марта. Тогда погибли 50 человек.
Следствие считает, что взрывы совершили смертники. По подозрению в причастности к атакам арестовали сорок человек, в том числе гражданина Сирии.