Ապրիլի 24-ը Ֆրանսիայում առաջին անգամ նշվում է որպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր։ Համապատասխան որոշումը կայացրել էր Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը:
Ապրիլի 24-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Հաղթական կամարի ներքո գտնվող կրակի նորացման արարողություն՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Այդ մասին հայտնում է Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը:
Իսկ Ֆրանսիայի Կլիշի քաղաքում ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի, տեղի է ունեցել Շառլ Ազնավուրի անվան հրապարակի բացման արարողությունը:
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն ապրիլի 10-ին ստորագրել էր ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակի ազգային օր ճանաչելու մասին հրամանագիրը։Հրամանագրում ասվում է, որ 1915-ի հայերի ցեղասպանության հիշատակման օր սահմանել ապրիլի 24-ը։
Ըստ հրամանագրի` ամեն տարի այդ օրը Փարիզում կանցկացվի միջոցառում։ Նմանատիպ միջոցառումներ կարող են կազմակերպել նաև այլ քաղաքներում, յուրաքանչյուր դեպարտամենտում՝ համայնքային ղեկավարության նախաձեռնությամբ։ «Ֆրանսիան առաջին հերթին այն երկիրն է, որը գիտի, թե ինչպես առերեսվել պատմությանը», – ասել էր Մակրոնը՝ հիշեցնելով, որ Ֆրանսիան առաջիններից մեկը դատապարտեց 1915թ. հայ ժողովրդի ցեղասպանությունը:

France is marking its first "national day of commemoration of the Armenian Genocide" on Wednesday, April 24, fulfilling a pledge by President Emmanuel Macron, France 24 reports.
Macron announced the commemoration at a meeting with representatives of the country’s large Armenian community in February, honouring a promise made during his 2017 presidential campaign.
"France is, first and foremost, the country that knows how to look history in the face,” he said at the time, noting that France was among the first countries to denounce the World War I slaughter of Armenians by their Ottoman rulers.
France’s recognition of the massacre as a genocide was enshrined in law in 2001, following a lengthy struggle that has strained relations with Turkey.
For decades, Armenia and Turkey have been at odds over whether the World War I killings and deportations – which Armenia says left 1.5 million dead – should be described as genocide.
Turkey accepts that many Armenians living in the Ottoman Empire were killed but denies that the killings were systematically orchestrated and constitute a genocide.
Macron’s announcement in February drew an angry response from Ankara, with a spokesman for Turkish President Recep Tayyip Erdogan declaring: “No one can sully our history.”
Earlier this month, Turkey also chastised the Italian parliament for approving a motion to officially recognise the killings as genocide.
Armenians commemorate the massacres on April 24 – the day in 1915 when thousands of Armenian intellectuals were rounded up.