«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովն առանձնացրել է 2019թ. «Ավրորայի» 3 բացառիկ հերոսների, որոնց ընտրել է դրսևորած եզակի խիզախության, նվիրվածության և ազդեցության համար:
2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի անունը կհայտարարվի հոկտեմբերի 20-ին՝ Հայաստանում: 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի մրցանակովդափնեկիրը կստանա հնարավորություն՝ շարունակելու մարդասիրության շղթան և աջակցելու իր գործը ոգեշնչած կազմակերպություններին:
2019թ. «Ավրորայի» հերոսներն են.
• Միրզա Դինայի՝ «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» («Օդային կամուրջԻրաք») կազմակերպության համահիմնադիր և տնօրեն: Մարդասիրական կազմակերպությունն Իրաքից Գերմանիա է տեղափոխում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման բարբարոսություններից տուժած եզդիներին և ցուցաբերում բժշկական օգնություն: Դինային օգնել է հարյուրավոր կանանց փախչել «Իսլամական պետության» կողմից վերահսկվող տարածքներից, անձամբ ներգրավվել նրանց անվտանգ վայր տեղափոխելու աշխատանքներում և ջուր ու սնունդ հասցրել մեկուսացման մեջ գտնվող եզդիներին: Առաջնորդվելով մարդկանց փրկելու մեծագույն ցանկությամբ՝ նա կարողացել է ճանապարհներ գտնել և հաղթահարել բազմաթիվ բյուրոկրատական, տեղափոխման հետ կապված խոչընդոտներ՝ օգնելով ամենակարիքավորներին: Միրզա Դինային առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնք կրթության հնարավորություն են տալիս անապահով աշակերտներին և օգնություն տրամադրում աղետներից տուժածներին: Դրանք են «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» (LuftbrückeIrak) կազմակերպությունը, «ՍԻԴ» հիմնադրամը (SEED Foundation) և «Շայ» հիմնադրամը (ShaiFund):
• Զանա Բուկար Մուստաֆա՝ փաստաբան, «Ֆյուչըրփրաուիս» իսլամական հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն (FutureProwessIslamicFoundation): Հիմնադրամի դպրոցը կրթություն է տրամադրում Նիգերիայի Մայդուգուրի քաղաքի ընչազուրկ երեխաներին և պաշտպանում նրանց: 2016թ. հոկտեմբերին Զանա Բուկար Մուստաֆան գաղտնի հանդիպեց «Բոքո hարամի» ապստամբների հետ Սամբիսայի անտառներում տեղակայված նրանց թաքստոցում և վերադարձավ այնտեղից՝ իր հետ բերելով առևանգված 21 երեխա: Տասներեք ամիս անց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի, Շվեյցարիայի կառավարության և Նիգերիայի իշխանությունների աջակցությամբ նա բանակցեց ևս 82 աղջիկների ազատ արձակման շուրջ: Զանա Բուկար Մուստաֆան առաջադրել է երեք կազմակերպություն, որոնց նպատակն է կառուցել ուժեղ համայնք և բարելավել կառավարման մեխանիզմները, ինչն էլ կբերի հակամարտությունների նվազեցման: Դրանք են «Ֆյուչըրփրաուիս» իսլամական հիմնադրամը (Future Prowess Islamic Foundation), «Ադաբ» համայնքային վերականգնման հիմնադրամը (Adab Community Renewal Foundation) և «Հերվա» համայնքային զարգացման նախաձեռնությունը (Herwa Community Development Initiative):
• Հուդա ալ-Սարարի՝ փաստաբան և ակտիվիստ: Հուդա ալ-Սարարին մարդու իրավունքների պաշտպան է, որը ոգեշնչում է իր խիզախությամբ: Եմենցի այս կինը հետաքննել և բացահայտել է իր երկրում գոյություն ունեցող գաղտնի բանտային ցանցը, որը ղեկավարում են դրսի իշխանությունները: Գաղտնի բանտերում անազատության մեջ են պահում հազարավոր տղամարդկանց և տղաների: Հուդա ալ-Սարարին անհերքելի ապացույցներ է հավաքել ընդհատակում գործող կալանավայրերում տեղի ունեցող խոշտանգումների մասին և դրանք փոխանցել AmnestyInternational և Human RightsWatch կազմակերպություններին, որպեսզի միջազգային այս կառույցները զբաղվեն խնդրով: Նա առաջադրել է մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող մեկ և խտրականության դեմ ու հանուն հավասարության պայքարող երկու կազմակերպություն. Reprieve կազմակերպությունը, Equal Rights Trust կազմակերպությունը և «Վեթաք»՝ հանուն քաղաքացիական կողմնորոշման հիմնադրամը (Wethaq Foundationfor Civil Orientation):
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը 2019թ. «Ավրորայի» հերոսներին ընտրել է 72 երկրներից առաջադրված 719 հավակնորդներից, որոնցից 523-ը եղել են չկրկնվող թեկնածուներ:
2018թ. «Ավրորա» մրցանակը շնորհվել է փաստաբան ևռոհինջա մուսուլման առաջնորդ Չո Լա Աունին, որը 12 տարի անցկացրել էր անազատության մեջ՝ մեղադրվելով կազմակերպված խտրականության և բռնության դեմ բողոքի խաղաղ ցույցերի անցկացման համար: Այդուհանդերձ, նա չի նահանջել և իրավական գիտելիքն ու փորձը կիրառում է՝ պայքարելու իր համայնքում հավասարության, կրթության բարելավման և մարդու իրավունքների պաշտպանության համար: Չո Լա Աունը որոշել է աջակցել Մյանմայի փախստականներին բժշկական օգնություն և աջակցություն տրամադրող միջազգային կազմակերպությունների:
2019թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը տեղի կունենա առաջին «Ավրորա» ֆորումի ժամանակ, որը տեղի կունենա Հայաստանում 2019թ. հոկտեմբերի 14-21-ը: Ֆորումը Հայաստան կբերի աշխարհի սոցիալական, գիտական, կրթական և մարդասիրական լավագույն փորձը:

The Aurora Prize for Awakening Humanity’s Selection Committee has named three outstanding 2019 Aurora Humanitarians, recognized for performing acts of exceptional courage and their commitment to saving human life.
The 2019 Aurora Prize Laureate will be announced at a ceremony in Armenia on October 20, 2019. With a $1 million award the Laureate will get an opportunity to continue the cycle of giving and support the organizations that have inspired their work.
The 2019 Aurora Humanitarians are:
Mirza Dinnayi, Co-Founder and Director of Luftbrücke Irak (Airbridge Iraq), a humanitarian organization that flies Yazidi victims from Iraq to Germany for medical treatment. Mirza Dinnayi has helped several hundred women escape from the territories controlled by ISIS, personally taking part in missions to bring them back to safety, and delivered food and water to the Yazidis in isolated areas. Driven by his passion to save lives, he has found a way to overcome numerous bureaucratic and logistic obstacles to help the most vulnerable. Mr. Dinnayi has nominated three organizations that provide educational opportunities to underserved students and disaster relief: Air Bridge Iraq, SEED Foundation and Shai Fund.
Zannah Bukar Mustapha, lawyer, Director and Founder of Future Prowess Islamic Foundation – a school that provides education to some of the most deprived children in Maiduguri, Nigeria. In October 2016, he secretly traveled to meet with Boko Haram rebels in their Sambisa forest hideout during a media blackout and left with 21 children. Thirteen months later, supported by ICRC, the Swiss government and the Nigerian authorities, he negotiated the additional release of 82 girls. Zannah Bukar Mustapha has nominated three organizations that aim to reduce conflict through strong community effort and good governance: Future Prowess Islamic Foundation, Adab Community Renewal Foundation and Herwa Community Development Initiative.
Huda Al-Sarari, lawyer and activist. Huda Al-Sarari is a brave and inspiring Yemeni human rights activist, who singlehandedly investigates, exposes and challenges a clandestine network of secret prisons run by foreign governments in Yemen, where thousands of men and boys have faced arbitrary detention. She has amassed incontrovertible evidence of the abuse that takes place within the prisons and succeeded in convincing Amnesty International and Human Rights Watch to take up the cause. She has nominated an international organization that defends victims of extreme human rights abuse and two organizations that combat discrimination and promote equality: Reprieve, Equal Rights Trust and Wethaq Foundation for Civil Orientation.
“These are awe-inspiring humanitarians, fighting the good fight for our common humanity. The Aurora Prize acknowledges the immense humanitarian impact that can be made by the persistence and commitment of single individuals and deserves the world’s gratitude for the way in which it highlights their achievement and maximizes their capacity. This Prize, like no other, gives these heroes the recognition they deserve and empowers them to continue their work,” noted Gareth Evans, Aurora Prize Selection Committee member and President Emeritus of the International Crisis Group.
The Selection Committee had chosen the three Aurora Humanitarians from 719 nominations for 523 unique candidates submitted from 72 countries.
Founded on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, the Aurora Humanitarian Initiative seeks to empower modern-day saviors to offer life and hope to those in urgent need of basic humanitarian aid anywhere in the world and thus continue the cycle of giving internationally. The Aurora Humanitarian Initiative is Gratitude in Action. It is an eight-year commitment (2015 to 2023, in remembrance of the eight years of the Armenian Genocide 1915-1923) to support people and promote global projects that tackle the needs of the most helpless and destitute, and do so at great risk. This is achieved through the Initiative’s various programs: The Aurora Prize for Awakening Humanity, the Aurora Dialogues, the Aurora Humanitarian Index, the Gratitude Projects and the 100 LIVES Initiative. Our Chair, Dr. Tom Catena, draws on his experience is a surgeon, veteran, humanitarian and the 2017 Aurora Prize laureate to spread the message of Gratitude in Action to a global audience.