Թուրքիայի ԱԳՆ-ն քննադատել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի` Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հայտարարությունը, որում 1915 թ. դեպքերն անվանել է «Մեծ եղեռն»:
Նախարարության տարածած հայտարարության մեջ նշվում է. «Չենք ընդունում ԱՄՆ նախագահ Թրամփի` 1915 թ. դեպքերի վերաբերյալ 2019 թ. ապրիլի 24-ին արած հայտարարությունը: Հայերի հորինած սուբյեկտիվ պատմությունը հիմք ընդունող այս հայտարարությունը ոչ մի արժեք չունի: Ներքաղաքական մտքերով պատմության կեղծումը երբեք չի ընդունվի: Նույն ժամանակահատվածում հայ ըմբոստների կողմից սպանված ավելի քան 500 հազար մուսուլմանների ցավը ևս մեկ անգամ հիշատակելով Թրամփին հրավիրում ենք ավելի արդար գտնվել», հայտնում է Yerkir.am-ը «Անադոլու» գործակալության վրա հղումով:
Անդրադառնալով Թուրքիայի շարունակական կոչերին, կապված արխիվները բացելու և համատեղ հանձնախումբ ստեղծելու հետ՝ հայտարարության մեջ նշվում է. «1915 թ. դեպքերը մոռացության մատնել ցանկացող հայ ծայրահեղականները քաջություն չունեն այս առաջարկին դրական մոտեցում ցուցաբերել: Այս առիթով ցանկանում եմ հարգել Օսմանյան կայսրության փլուզման ընթացքում իրենց կյանքը կորցրած մուսուլմանների, քրիստոնյաների և հրեաների հիշատակը»:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցի կապակցությամբ. նա դարձյալ օգտագործել է «Մեծ եղեռն» եզրույթը՝ «ցեղասպանության» փոխարեն:
«Այսօր մենք հիշում ենք Մեծ եղեռնը և հարգանքի տուրք մատուցում նրանց հիշատակին, ովքեր վերապրել են 20-րդ դարի ամենասարսափելի զանգվածային վայրագություններից մեկը: 1915 թվականի սկզբին՝ Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին 1.5 մլն հայ տեղահանվեց, կոտորվեց կամ քայլեց դեպի իր մահը: Հիշատակի այս օրը մենք նորից միանում ենք ԱՄՆ-ի և ամբողջ աշխարհի հայությանը՝ սգալով կորսված բազմաթիվ կյանքերը», – ասել է Թրամփը:

U.S. President Donald Trump's statement on the 104th anniversary of the Armenian Genocide has angered Turkey’s Foreign Ministry again.
Last year too, Turkey was angered by Trump’s “inaccurate expressions and the subjective interpretation of history” regarding the Genocide.
While Trump failed to properly commemorate the killings as Genocide this year as well, Turkey was nonetheless quick to "reject" the White House statement.
"Today, we commemorate the Meds Yeghern and honor the memory of those who suffered in one of the worst mass atrocities of the 20th century. Beginning in 1915, one and a half million Armenians were deported, massacred, or marched to their deaths in the final years of the Ottoman Empire. On this day of remembrance, we again join the Armenian community in America and around the world in mourning the many lives lost," Trump said in his message.
Turkey said the statement "has no value at all" citing "the subjective narrative fictionalized by the Armenians."
The distortion of history for political objectives is unacceptable,” read a statement issued by the Turkish Foreign Ministry on Wednesday April 24.