Առաջին բազմաֆունկցիոնալ Սու-30ՍՄ կործանիչները Հայաստանում կլինեն արդեն 2020-ի սկզբին: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը Մոսկվայում, որտեղ գտնվում է աշխատանքային այցով:
«Առաջին փուլում 4 ինքնաթիռ է լինելու: Առաքումը նախատեսված է 2019-ի վերջում, 2020-ի սկզբին: Հետագայում կշարունակենք աշխատել այդ ուղղությամբ»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ ռուսական կործանիչների համար առաջին դրամական փոխանցումներն արվել են, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
Տոնոյանը նաև հավելել է, որ Հայաստանը ռուսական սպառազինության գնման հետ կապված ծրագրեր ունի: «Շատ լավ ենք զինվելու ու վերազինվելու: Գնվելու է ռուսական արտադրության սպառազինություն»,-ասել է նախարարը:
Աշխատանքային այցով Մոսկվայում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանըապրիլի 23-ի երեկոյան հանդիպել է«Ռոսօբորոնէքսպորտ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Միխեևի հետ։ Կողմերը մի շարք նոր պայմանավորվածություններ են ձեռք բերել համագործակցության շրջանակներն ընդլայնելու և շարունակականությունն ապահովելու ուղղությամբ:

The first multifunctional Su-30SM fighters will be delivered to Armenia by early 2020, with further plans to buy more of the aircraft, Armenian Minister of Defense David Tonoyan told reporters on the sidelines of the Eighth Moscow Conference on International Security, TASS reports.
“Four aircraft will be delivered in the first stage by the end of the year or the beginning of 2020,” he said, adding that the first tranches of money for the Russian jets have already been transferred.
Tonoyan also revealed that Armenia is planning to purchase more of Russian weapons.
As reported earlier, multirole fighter jets Su-30SM of the new generation will also be delivered to the 3624th Russian airbase at the Erebuni aerodrome in Armenia to replace MiG-29 aircraft, a source in the Russian Defense Ministry said on April 23.