ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ապրիլի 24-ի ելույթն անվանել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման նոր մակարդակ և միջազգային հանրությաը կոչ է արել արձագանքել Թուրքիայի նախագահի ատելության խոսքին:
«Օսմանյան կայսրության ամբողջ հայ բնակչությանը, որը դատապարտվեց զանգվածային սպանդի ու մահվան երթերի, «հայ հրոսակներ ու նրանց աջակիցներ» անվանելը, 1.5 մլն մարդ սպանելն ու դա «ամենատրամաբանական վարքագիծ» որակելը ոչ միայն ժխտողականության նոր մակարդակ է, այլև՝ մի ամողջ ազգի սպանության արդարացում»,- գրել է վարչապետ Փաշինյանը թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Նա ասել է, որ ամենից առաջ` ապրիլի 24-ին այդպիսի հայտարարությունը հայ ժողովրդի և ամբողջ մարդկության հանդեպ խորին վիրավորանք է և ծայրահեղ ատելության խոսք անձամբ Էրդողանի կողմից:
«Աշխարհը պետք է չլռի», – ասել է Փաշինյանը:
Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ապրիլի 24-ին հայտարարել է, որ «հայերի տեղահանությունը ամենաողջամիտ որոշումն էր»:
«Անատոլիայի մուսուլմաններին, նույնիսկ կանանց, երեխաներին ու ծերերին կոտորող հայկական հրոսակախմբերի ու նրանց աջակիցներիի տեղահանությունը ամենաողջամիտ որոշումն էր, որ կարելի էր կայացնել այդ ժամանակահատվածում», – հայտարարել է Էրդողանը:

Prime Minister Nikol Pashinyan has slammed Turkish President Recep Tayyip Erdogan's remarks about the Armenian Genocide as hate speech.
Erdogan said on Wednesday, April 15 that the deportation of Armenians by the Ottoman Empire in the early 20th century was “appropriate at the time.”
The “deportation of Armenian gangs who were massacring Muslims including women, children and elderly people in the Eastern Anatolia region was the most appropriate act at that time,” Erdogan said.
In a series of tweets, Pashinyan said that describing "the victims of the Armenian Genocide and the Ottoman Empire's entire Armenian population, which was sent to death marches, as “Armenian gangs and their supporters”, killing 1.5 million and justifying it by “most reasonable action” is not just new high in denialism,but justification of murder of a nation."
"Above all, doing this on #April24 is an ultimate insult to the #Armenian people and to humanity, extreme #HateSpeech by #Erdogan personally. The world must speak out," Pashinyan said.