ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի ապրիլի 24-ի ելույթն անվանել է Հայոց ցեղասպանության ժխտման նոր մակարդակ և միջազգային հանրությաը կոչ է արել արձագանքել Թուրքիայի նախագահի ատելության խոսքին:
«Օսմանյան կայսրության ամբողջ հայ բնակչությանը, որը դատապարտվեց զանգվածային սպանդի ու մահվան երթերի, «հայ հրոսակներ ու նրանց աջակիցներ» անվանելը, 1.5 մլն մարդ սպանելն ու դա «ամենատրամաբանական վարքագիծ» որակելը ոչ միայն ժխտողականության նոր մակարդակ է, այլև՝ մի ամողջ ազգի սպանության արդարացում»,- գրել է վարչապետ Փաշինյանը թվիթերյան իր միկրոբլոգում:
Նա ասել է, որ ամենից առաջ` ապրիլի 24-ին այդպիսի հայտարարությունը հայ ժողովրդի և ամբողջ մարդկության հանդեպ խորին վիրավորանք է և ծայրահեղ ատելության խոսք անձամբ Էրդողանի կողմից:
«Աշխարհը պետք է չլռի», – ասել է Փաշինյանը:
Հայոց ցեղասպանության 104-րդ տարելիցին Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ապրիլի 24-ին հայտարարել է, որ «հայերի տեղահանությունը ամենաողջամիտ որոշումն էր»:
«Անատոլիայի մուսուլմաններին, նույնիսկ կանանց, երեխաներին ու ծերերին կոտորող հայկական հրոսակախմբերի ու նրանց աջակիցներիի տեղահանությունը ամենաողջամիտ որոշումն էր, որ կարելի էր կայացնել այդ ժամանակահատվածում», – հայտարարել է Էրդողանը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян назвал выступление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана по случаю годовщины Геноцида армян ненавистнической речью, отметив, что это новый уровень отрицания Геноцида армян. Об этом премьер-министр написал в своем микроблоге в Твиттере.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, выступая 24 апреля на конференции, посвященной турецким архивам, призвал Армению открыть свои архивы. Кроме того, Эрдоган отметил, что депортация армян была самым логичным действием.«Депортация армянских банд и их сторонников, режущих мусульман Анатолии, даже женщин, детей и стариков, была самым логичным решением, которое могло быть принято в тот период», – заявил Эрдоган.
«Называть все армянское население Османской империи, осужденное на массовые убийства и марши смерти, «армянскими бандами и их сторонниками», охарактеризовать убийство 1.5 миллиона человек как «наиболее логичное поведение» – это не только новый уровень отрицания, но и оправдание убийства целой нации»,- отметил Пашинян.
По его словам, прежде всего, такое заявление 24 апреля является глубоким оскорблением армянского народа и всего человечества, а также крайне ненавистнической речью со стороны Эрдогана. Пашинян призвал международное сообщество не молчать.