Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ինը, որը ՌԴ էր այցելել այդ երկրի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ բանակցելու նպատակով, հրավիրել է նրան պատասխան այց կատարել Հս. Կորեա: Այդ մասին հայտնել է Կորեայի Կենտրոնական հեռագրային գործակալությունը: Ըստ պաշտոնական գործակալության, Պուտինն ընդունել է հրավերը:
Ապրիլի 25-ին Վլադիվոստոկում Պուտինն ու Կիմ Չեն Ինը բանակցել են նեղ և ընդլայնված կազմով: Խոսքը Կորեական թերակղզում խաղաղություն հաստատելու մասին է եղել, այդ թվում ապամիջուկայնացման և երկկողմ հարաբերությունների շուրջ: Նախագահները քննարկել են ՌԴ-ից Հյուսիսային Կորեա էլեկտրահաղորդիչ նոր գծերի, գազամուղի և նավթամուղի կառուցման հնարավորությունները, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Կիմ Չեն Ինը կրճատել է իր մշակութային ծրագիրը Վլադիվոստոկում և ավելի շուտ կմեկնի Փհենյան, քան նախատեսվում էր: Նման քայլի պատճառները չեն պարզաբանվում:

Лидер Северной Кореи Ким Чен Ын, посетивший Россию для переговоров с президентом РФ Владимиром Путиным, пригласил его нанести ответный визит в КНДР. Об этом сообщает Центральное телеграфное агентство Кореи. По данным официального северокорейского агентства, Путин приглашение принял.
25 апреля во Владивостоке Путин и Ким Чен Ын провели переговоры в узком и расширенном составе. Речь шла как об установлении мира на Корейском полуострове, в том числе проблеме денуклеаризации, так и двусторонних отношениях. Лидеры обсудили возможность строительства новых линий электропередач, газопровода и нефтепровода из России в Северную Корею, пишут «Ведомости».
Ранее стало известно, что Ким Чен Ын сократил свою культурную программу пребывания во Владивостоке и отправится в Пхеньян раньше, чем планировалось. Причины такого шага не уточняются.