Ապրիլի 26-ին ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակայված միավորումներից մեկում, տարբեր զորատեսակների ներգրավմամբ, անցկացվել է մարտական հրաձգությամբ մարտավարական զորավարժություն, որին հետևում էին ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-մայոր Կարեն Աբրահամյանը և հայկական երկու հանրապետությունների ռազմական համագործակցության ծրագրի շրջանակում Արցախում գտնվող ՀՀ ռազմական տեսուչ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանը:
Նման զորախաղերի անցկացումը նպատակ ուներ բարձրացնել մասնակից անձնակազմի մարտավարական ունակությունները և վերջիններիս տալ պաշտպանողական և հակահարձակողական մարտերի վարման համապատասխան պրակտիկա, հայտնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Մարտական պայմաններին հնարավորինս մոտեցված պայմաններում անցկացված զորախաղերը, որոնցում ներգրավված էին նաև հրետանային առանձին ստորաբաժանումներ և զրահատանկային ուժեր, ցույց են տվել, որ մասնակից անձնակազմն ունի մարտավարամասնագիտական և բարոյահոգեբանական լավ պատրաստվածություն և պատրաստ է բարձր մակարդակով իրականացնել ցանկացած մարտական խնդիր:

26 апреля в Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), в одном из соединений, дислоцированных в южном направлении, были проведены тактические учения с боевой стрельбой, за которыми наблюдали министр обороны, командующий Армией обороны Арцаха генерал-майор Карен Абрамян и военный инспектор Республики Армения генерал-полковник Мовсес Акопян, находящийся в НКР в рамках программы военного сотрудничества двух армянских республик. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
Подобные учения имеют целью повысить тактические навыки вовлеченного личного состава, обогатить опыт ведения оборонительных и контрнаступательных боев.
Проведенные в максимально приближенных к боевым условиях военные учения, в которые были вовлечены также отдельные артиллерийские подразделения и бронетанковые войска, продемонстрировали, что личный состав обладает хорошей тактико-профессиональной подготовкой и в состоянии выполнить любую боевую задачу на высоком уровне, отмечается в сообщении.