ՌԴ-ն ու Հայաստանը մեծապես կարևորում են փոխգործակցությունը գազի ոլորտում և մտադիր են ՀՀ գազամատակարարման և գազաֆիկացման սխեմա մշակել մինչև 2030թ. ժամանակահատվածի համար: Այդ մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Սերգեյ Պրիխոդկոն:
«Մեր երկրներն ամենամեծ ուշադրությունն են դարձնում գործակցությանը գազային ոլորտում: Քննարկվում են ինչպես ընթացիկ, այնպես էլ հեռանկարային խնդիրներ: Օրինակ, կա պայմանավորվածություն՝ համաձայնեցնել մինչև 2030թ. ՀՀ գազամատակարարման և գազաֆիկացման գլխավոր սխեմայի նախագիծը»,-ասել է Պրիխոդկոն, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Նա նաև հաստատել է, որ մինչը 2019-ի հուլիսի 1-ը կողմերը ներպետկան խորհրդակցություններ կանցկացնեն՝ ՀՀ մատակարարվող ռուսական գազի գնագոյացման մասին նոր համաձայնագիր կնքելու վերաբերյալ:
2018-ի դեկտեմբերի 31-ին ավարտվել է գազի գնի վերաբերյալ գործող պայմանագրի ժամկետը, որից հետո ՌԴ-ն բարձրացրել է գազի գինը սահմանին՝ 1000 խմ գազի դիմաց 150 դոլարից մինչև 165 դոլար: Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ 2019 թվականին Հայաստանի սպառողների համար գազի գնի բարձրացում չի լինելու:
«Գազպրոմ Արմենիա» ընկերությունը աշխատանքային քննարկումներ է անցկացնում համակարգի ծախսերի կրճատման շուրջ:
Ավելի վաղ ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատարԳարեգին Բաղրամյանը լրագրողների հետ զրույցում ասել էր, որ Հայաստանը գազի սակագնի նվազեցման շուրջ է բանակցություններ վարում ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության, ինչպես նաև ՌԴ էներգետիկայի նախարարության հետ:

Россия и Армения уделяют большое внимание взаимодействию в газовой сфере и хотят выработать генеральную схему газоснабжения и газификации Армении до 2030 года. Об этом заявил журналистам первый заместитель руководителя аппарата правительства РФ Сергей Приходько.
«Наши страны уделяют самое пристальное внимание сотрудничеству в газовой сфере. В проработке – как текущие, так и перспективные темы. К примеру, есть договоренность согласовать проект генеральной схемы газоснабжения и газификации Армении до 2030 года», – сообщил Приходько, пишет РИА Новости.
Он также подтвердил, что до 1 июля 2019 года стороны проведут необходимые внутригосударственные консультации для заключения нового соглашения о формировании цен на поставки природного газа из РФ в Армению.
Ранее в апреле и.о. главы армянского министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Гарегин Баграмян заявил, что Ереван и Москва договорились о разработке до 1 июля нового документа, закрепляющего подходы к формированию долгосрочного тарифа на российский газ для Армении. По его словам, соглашение обеспечит прогнозируемость тарифов как минимум на пятилетний период,
В марте вице-премьер Армении Мгер Григорян говорил, что армянская сторона считает целесообразным отказ от практики ежегодного фиксирования цены на российский газ.