ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել է Իրանից նավթի և նավթամթերքի ներմուծման արգելքի ժամկետը երկարացնելու մասին: Այդ մասին հայտնում է Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունը:
ԱՄՆ նախագահը վստահ է, որ այժմ աշխարհում բավարար քանակի նավթ է արդյունահանվում Իրանի հետ համագործակցությունից առանց խնդիրների հրաժարվելու համար:
«Ես կշարունակեմ ուշադիր հետևել իրավիճակին»,-ասել է Թրամփը, գրում է «Վեդոմոստին»:
Ապրիլի 22-ին ԱՄՆ նախագահը որոշեց չերկարացնել Իրանի դեմ նավթային պատժամիջոցների բացառությունների մասին դրույքը: Մինչ օրս 8 երկիր ազատ էր Իրանից նավթ գնելու հարցում՝ Չինաստանը, Հնդկաստանը, Ճապոնիան, Հարավային Կորեան, Թայվանը, Թուրքիան, Իտալիան և Հունաստանը: Նրանց համար կես տարով բացառություն էր արվել 2018-ի նոյեմբերին պատժամիջոցները սահմանելիս՝ մինչև մայիսի 2-ը: Հակաիրանական պատժամիջոցների պարագայում բացառությունների չեղարկման հարցով զբաղվում է ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը: ԱՄՆ-ն ուզում է, որ Իրանը հրաժարվի միջուկային ծրագրից:
Մինչ 2018-ի մայիսին սահմանած պատժամիջոցներն Իրանն արտահանում էր ավելի քան 2,5 մլն բարել նավթ օրական: 2019-ի ապրիլին արտահանումը չի գերազանցում 1 մլն բարելն օրական:

30 Апрель 2019 - 07:43 AMT
Президент США Дональд Трамп подписал указ о продлении срока действия запрета на поставки нефти и нефтепродуктов из Ирана. Об этом сообщает пресс-служба Белого дома.
Американский лидер выразил уверенность в том, что сейчас в мире производится достаточно нефти и нефтепродуктов для безболезненного отказа от сотрудничества с Ираном.
«Я буду продолжать внимательно следить за ситуацией», – сообщил Трамп, пишут «Ведомости».
22 апреля президент США решил не продлевать исключения из нефтяных санкций против Ирана. В ноябре 2018 года Вашингтон, введя запрет на поставки нефти и нефтепродуктов из Ирана, разрешил восьми странам продолжать, но не увеличивать закупки в течение ближайших шести месяцев. Речь идет о таких импортерах, как Греция, Индия, Италия, Китай, Япония, Южная Корея, Тайвань и Турция.
Госсекретарь США Майк Помпео заявлял, что полностью остановить поставки нефти эти страны должны в начале мая. Возобновление санкций против Ирана привело к снижению доходов этой страны от продажи нефти в год с $50 млрд до $10 млрд.