Ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարար Դավիթ Յանի որդու՝Միքայել Յանի ստարտափը $18 մլն է ներգրավել Bessemer Venture Capital և Flint Capital վենչուրային ընկերություններից A փուլում: Ընկերությունն օգնում է բիզնեսին չաթ-բոտեր ստեղծել մեսենջերներում հաճախորդների հետ շփվելու համար, ինչպես նաև լրացուցիչ ծառայություններ է առաջարկում, օրինակ՝ գովազդ: Էթան Կուրցվեյլը Bessemer-ից կընդգրկվի ManyChat-ի տնօրենների խորհրդում, իսկ Ալեքս Ֆերարան դիտորդ կլինի, գրում է Vc.ru-ն TechCrunch-ի վրա հղումով:
Այժմ ManyChat-ը կենտրոնացած է Facebook Messenger-ում աշխատանքի վրա: Ըստ Կուրցվեյլի, Messenger-ի հետ աշխատանքը «միայն սկիզբն է»: Հեռանկարում՝ Instagram, WhatsApp և մյուս մեսենջերներն են:
Ըստ ստարտափի տվյալների, հարթակում ստեղծվել է 1 մլն-ից ավելի հաշվառման գրառում: Ընդհանուր առմամբ, ընկերության հաճախորդները Messenger-ում 350 մլն բաժանորդ են ներգրավել: Ամեն ամիս հարթակի միջոցով 7 մլրդ հաղորդագրություն է ուղարկվում, որից մոտ 80 տոկոսն ընթերցվում է:
Միքայել Յանը հիմնել է ManyChat-ը 2015-ին: Նույն տարում ընկերությունն ընդգրկվել է 500 Startups աքսելերատորում և $125 հազար ստացել:
Միքայել Յանը ռուսաստանաբնակ հայազգի գործարար Դավիթ Յանի որդին է: Դավիթ Յանը ABBYY-ի հիմնադիրն ու տնօրենների խորհրդի անդամ է:

30 Апрель 2019 - 10:10 AMT
Компания помогает бизнесу создавать чат-ботов для общения с клиентами в мессенджерах, а также предлагает дополнительные опции, например, рекламу. Этан Курцвейл из Bessemer войдет в совет директоров ManyChat, а Алекс Феррара станет наблюдателем, пишет Vc.ru со ссылкой на TechCrunch.
Сейчас ManyChat сосредоточена на работе в Facebook Messenger. По словам Этана Курцвейла, работа с Messenger — «только начало». В перспективе — мессенджеры Instagram, WhatsApp и другие.
По данным стартапа, на платформе было создано более 1 млн учетных записей. Суммарно клиенты компании привлекли 350 млн подписчиков в Messenger. Ежемесячно через платформу отправляется 7 млрд сообщений, около 80% из которых читаются.
Микаэл Ян запустил ManyChat в 2015 году. Тогда же стартап прошел в акселератор 500 Startups и получил $125 тысяч.
Микаэл Ян – сын российского предпринимателя армянского происхождения, основателя и члена совета директоров группы компаний ABBYY Давида Яна.