Ադրբեջանն ավելացրել է սահմանապահների քանակը Վրաստանի հետ սահմանին՝ Դավիթ Գարեջի վրացական քարանձավային համալիրի տարածքի հարևանությամբ: Այդ մասին «Ռուսթավի-2» վրացական հեռուստաալիքի եթերում հայտարարել է համալիրի Ուդաբնո վանքի ծայրագույն վարդապետ Կիրիոնը (Օնիանի):
Ըստ նրա, այս պահի դրությամբ զբոսաշրջիկներն ու ուխտավորները կարող են անարգել մոտենալ համալիրիին, սակայն, նա չի բացառել, որ մայիսի 5-ին ադրբեջանցի սահմանապահները կրկին կարող են փակել դեպի Ուդաբնո վանքը տանող ճանապարհը, հայտնում է «Նովոստի-Գրուզիան»:
«Նախկինում սահմանապահներն ընդամենը 2-ն էին: Իսկ հիմա մոտ 18-ն են: Այդքան դեռ երբեք չէր եղել»,-ասել է նա հեռուստաալիքի հետ հեռախոսազրույցում:
Դավիթ Գարեջիի տարածքի հարևանության սահմանային իրավիճակը հայտնվեց ուշադրության կենտրոնում, երբ ադրբեջանցի սահմանապահները սկսցեին վանքի տարածքում տեղաշարժն արգելող նշաններ տեղադրել:

30 Апрель 2019 - 11:44 AMT
Количество азербайджанских пограничников на участке границы с Грузией близ территории древнего грузинского пещерного комплекса Давида-Гареджи увеличилось с двух до 18 человек. Об этом сообщила телекомпания «Рустави-2» со ссылкой на архимандрита монастыря Кириона (Ониани).
По информации архимандрита, на данный момент у туристов и паломников нет проблем с передвижением. Однако он не исключает, что 5 мая азербайджанские пограничники вновь закроют доступ к монастырю Удабно.
«Раньше пограничников было всего двое. А сейчас примерно 18 человек. Столько их еще никогда не было», — сказал Кирион в телефонной беседе с телеканалом, пишет «Новости-Грузия».
Ранее министр иностранных дел Грузии Давид Залкалиани заявил, что после переговоров «на высоком уровне» азербайджанское руководство приняло решение возобновить доступ для грузинских граждан, священнослужителей и туристов к той части монастырского комплекса Давид-Гареджи, которая согласно административному делению времен СССР находилась на территории Азербайджанской ССР. Переговоры Тбилиси и Баку о делимитации государственной границы на этом участке безуспешно ведутся с начала 1990-х годов.