Երևանում տեղի է ունեցել «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա» ընկերության «Երիտասարդների զարգացում 2019» նախագծի մեկնարկը:
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիայի» միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակում մեկ տարի առաջ մեկնարկած եռամյա ծրագիրը միտված է երիտասարդության շրջանում գործազրկության նվազեցմանը՝ կյանքի և բիզնես հմտությունների անվճար դասընթացներ կազմակերպելու միջոցով:
Այս տարի ծրագիրը մեկնարկել է ավելի քան 200 մասնակցի համար կազմակերպված բաց դասով, որին մասնակցել են ՀՀ կրթության և գիտության փոխնախարար Արևիկ Անափիոսյանը, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարարներ Գեմաֆին Գասպարյանը և Արման Ուդումյանը, ծրագրի գործընկերներն ու մենթորները:
Միջոցառման ընթացքում ամփոփվել են «Երիտասարդների զարգացում 2018-ի» արդյունքները, ներկայացվել են մասնակիցների և մենթորների հաջողության պատմությունները, քննարկվել են Հայաստանի աշխատանքային շուկայում առկա հիմնախնդիրները, զարգացման միտումները, հասանելի կրթական ծրագրերը, պահանջված մասնագիտացումներն ու հմտությունները:
«Երիտասարդների զարգացում» ծրագիրն իրականացնում ենք արդեն մեկ տարի շարունակ և շատ ուրախ էինք տեսնել, թե մասնակիցների, թե փորձառու մենթորների ակտիվությունը և հատկապես այն ոգևորությունը, որով ծրագիրն ընդունվեց հասարակության կողմից: Խոշոր գործատու լինելով՝ բավական լավ պատկերացում ունենք անձնային և մասնագիտական այն հմտությունների մասին, որոնք անհրաժեշտ են աշխատանք գտնելու համար: «Երիտասարդների զարգացում» ծրագիրը «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ» ընկերությունը նախաձեռնել է տարբեր երկրներում և ոլոտներում գործող ընկերությունների փորձը հաշվի առնելով: Վստահ ենք, որ ծրագրի ընթացքում ձեռք բերվող հմտությունները սատարում են երիտասարդներին աշխատանքի տեղավորվելու և իրենց մասնագիտական ներուժը դրսևորելու հարցում և ուրախ ենք ամփոփել ծրագրի առաջին դրական արդյունքները», – նշել է «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիայի» գլխավոր տնօրեն Քրիստոֆ Սփեքը:
2018-ին «Երիտասարդների զարգացում» ծրագրին մասնակցել է Երևանում և մարզերում բնակվող ավելի քան 2100 երիտասարդ՝ ձեռք բերելով ինքնազարգացման ու ինքնագնահատման հմտություններ, նախագծերի կառավարման, հաղորդակցական, բանակցային և վաճառքի, բիզնես պլանավորման, ինչպես նաև ֆինանսական գրագիտության հմտություններ: Այս տարի նախատեսվում է ներգրավել ևս 2500 մասնակից, իսկ մինչև 2020-ը՝ կյանքի և բիզնես հմտությունների դասընթացներով աջակցել 8000 երիտասարդի:
Ծրագրին գրանցումը, դասընթացների համակարգումը, ինչպես նաև կազմակերպչական բոլոր աշխատանքներն այս տարի իրականացնում և համակարգում է ծրագրի գործընկեր «Մենեջմենթ Միքս» միջազգային բիզնես խորհրդատվական ընկերությունը, որը տեղակայված է Հայաստանում, Լիբանանում ու Կիպրոսում և գործունեություն է ծավալում աշխարհի 25 երկրում:
«Lինելով միջազգային բիզնես խորհրդատվական և վերապատրաստման ընկերություն, մենք կարևորում ենք երիտասարադների հմտությունների շարունակական զարգացումը և ուրախ ենք «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիա»-ի հետ համատեղ իրականացնել այս ծրագիրը, որի արդյունքում միայն ընթացիկ տարում աշխատաշուկային կտանք 2500 կոմպետենտ տաղանդներ: Այս ծրագիրը հատկանշական է մասնավորապես նրանով, որ սահմանամերձ շրջանների երիտասարդները ևս ներառված են ծրագրում: Մենք և «Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Արմենիան» հավատում ենք նման կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի, որոնք նպաստում են այն միջավայրի բարելավմանը, որտեղ մենք ապրում և աշխատում ենք», – նշել է «Մենեջմենթ Միքսի» հիմնադիր Ռաֆֆի Սեմերջյանը:
Այս տարվա ընթացքում կազմակերպվող «Կյանքի հմտություններ» և «Բիզնես հմտություններ» անվճար դասընթացների համար մասնակիցների և մենթորների գրանցումն արդեն սկսված է:
Ցանկացողները կարող են հերթագրվել՝ առցանց լրացնելով էլեկտրոնային հայտերը՝ այստեղ և այստեղ:
«Երիտասարդների զարգացում» ծրագրի՝ «Կյանքի հմտություններ» մոդուլի շրջանակում մասնակիցները փորձառու մենթորների օգնությամբ ձեռք են բերում ինքնազարգացման և ինքնագնահատման հմտություններ, այդ թվում՝ մասնագիտական կապերի ստեղծման, հետադարձ կապի, ուղեկցող նամակ և CV գրելու, գործատուին ներկայանալու հմտություններ: «Բիզնես հմտություններ» մոդուլի մասնակիցները սովորում են ժամանակի և նախագծերի կառավարման, հաղորդակցական, բանակցային և վաճառքի հմտություններ, բիզնես պլանավորում, ինչպես նաև ֆինանսական գրագիտություն:

The launch of Youth Empowered 2019, an initiative by Coca-Cola Hellenic Armenia, took place in Yerevan on Monday, April 29. The three-year program started in 2018 when a memorandum of understanding was signed between Armenia's Ministry of Education and Science and Coca-Cola Hellenic Armenia, aimed at reducing unemployment among the youth by organizing free life and business skills trainings.
This year the program was launched with an open lesson, featuring more than 200 participants. Special guests included Deputy Minister Education and Science Arevik Anapiosyan, Deputy Ministers of Labor and Social Affairs Gemafin Gasparyan and Arman Udumyan, partners and mentors of the program. The results of Youth Empowered 2018, success stories of last year’s participants and mentors, key issues in the Armenian labor market and its development tendencies, available educational programs, specializations in demand, soft and interpersonal skills most valued by employers were also presented and discussed during the event.
“We have been implementing Youth Empowered program for over a year now and we greatly appreciate the active involvement of both the participants and the mentors, as well as the big enthusiasm with which the program was welcomed by the public. Being a large employer, we have quite a thorough understanding of personal and professional skills necessary to find a job. The Youth Empowered program was initiated by Coca-Cola Hellenic taking into account the experience of companies operating in different fields and markets. We believe that the set of skills acquired through the program supports young people in finding a job and fulfilling their professional potential, and are very happy to summarize the first positive results of the initiative”, said Christoph Speck, General Manager of Coca-Cola Hellenic Armenia.
In 2018, more than 2100 young adults living in Yerevan and the provinces participated in Youth Empowered program, acquiring skills of self-development and self-assessment, time management, project management, communication, negotiation and sales, business planning as well as financial literacy. This year, another 2500 participants will have the chance to join the program, while the overall target is to reach 8000 by 2020.
Registration, coordination of training sessions, as well as all the organizational needs of Youth Empowered are carried out by Management Mix, an international business consulting company based in Armenia, Lebanon, and Cyprus and operating in 25 countries worldwide.
“Being an international business consulting and training company, we value the continuous development of young people’s skills and are glad to implement this program together with Coca-Cola Hellenic Armenia, fueling local labor market with 2500 competent talents in just one year. This program is particularly relevant as it includes among others young residents of border communities. Together with Coca-Cola Hellenic Armenia we believe in the efficiency of such CSR projects that contribute to the development of the environment we work and live in” noted Raffy Semerdjian, the Founder of Management Mix.
Registration for “Life skills” and “Business skills” free trainings is open for participants and mentors alike. All interested candidates can join by filling in the online forms here and here.
Within the “Life skills” program, participants with the help of experienced mentors acquire self-development and self-assessment skills, including online and offline networking, receiving and giving feedback, writing a cover letter and a CV, etc. Participants of the “Business skills” module enrich their skills with time management, project management, communication, negotiation and sales, business planning as well as financial literacy.