Փարիզում մայիսի 1-ի կապակցությամբ տեղի ունեցած ցույցերի ժամանակ ակտիվիստների և ոստիկանների բախման արդյունքում 38 մարդ է վիրավորվել, այդ թվում 14 ոստիկան: 380 մարդ նախնական բերման է ենթարկվել:
Անկարգությունները սկսվել են, երբ «Սև բլոկ» հակակապիտալիստական խմբավորման անդամները Մոնպարնասում սկսել են քարեր նետել ոստիկանների ուղղությամբ՝ բղավելով «Ոստիկանությանը բոլորն են ատում»: Ի պատասխան ոստիկանությունը արցունքաբեր գազ է կիրառել, գրում է Deutsche Welle-ն AFP-ի վրա հղումով:
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարար Քրիստոֆ Կաստաները Twitter-ում հայտնել է, որ վանդալները հարձակվել են փարիզյան Պիտյե-Սալպետրիեր հիվանդանոցի վրա՝ վիրավորելով աշխատակիցներին, ինչպես նաև նրանց օգնության եկած ոստիկանին:
Ավելի վաղ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը կարգարդրել էր ոստիկաններին վճռականորեն կասեցնել բռնության ցանկացած դրսևորում: Միայն Փարիզում հասարակական կարգի պահպխանման համար մայիսի 1-ին գործել է անվտանգության ուժերի 7400 աշխատակից: Իսկ Ելիսեյան դաշտերի և Համաձայնության հրապարակի մատույցները փակ էին:
Ֆրանսիայի այլ տարածքներում մայիսի 1-ն ընդհանուր առմամբ հանգիստ է անցել: Սակայն, որոշ քաղաքներում, օրինակ, Լիոնում և Կաննում, երթերը քաղաքի կենտրոնում արգելվել էին:

2 Май 2019 - 07:42 AMT
В Париже в результате столкновений активистов с полицейскими на демонстрациях по случаю 1 мая ранены 38 человек, в том числе 14 стражей порядка. 380 человек были предварительно задержаны.
Беспорядки начались, когда члены антикапиталистической группировки «Черный блок» на бульваре Монпарнас, выкрикивая: «Полицию ненавидят все!», стали бросать в сотрудников сил безопасности камни. В ответ полиция применила слезоточивый газ, пишет Deutsche Welle со ссылкой на агентство AFP.
Министр внутренних дел Франции Кристоф Кастанер сообщил на странице префектуры полиции в микроблоге Twitter, что вандалы напали на старинную парижскую больницу Питье-Сальпетриер, ранив ее сотрудников, а также полицейского, пришедшего на помощь.
Ранее президент Франции Эмманюэль Макрон отдал служащим полиции распоряжение решительно пресекать любые проявления насилия. Только в Париже для обеспечения порядка во время первомайских демонстраций было задействовано 7400 сотрудников сил безопасности. Доступ к кварталам вокруг Площади согласия и Елисейских полей был полностью перекрыт.
Празднование 1 мая в остальной части Франции прошло в целом мирно. Однако в некоторых городах, таких как Лион и Кан, префектуры запретили проведение шествий в центре города.