ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբաման, տիկնոջ՝ Միշելի հետ, կլինի ԱՄՆ գործող նախագահ Դոնալդ Թրամփի մասին Netflix-ի սերիալի պրոդյուսերը: Սերիալը գրող Մայքլ Լյուիսի «հինգերորդ ռիսկը» բեսթսելերի էկրանավորումը կլինի, որը ներկայացնում է Թրամփի նախագահության սկզբնական շրջանի փաստագրությունը, գրում է Deutsche Welle-ն:
Սերիալը նվիրված կլինի «այն լուռ աշխատանքին, որը կատարում են սովորական հերոսները՝ մեր կառավարության ղեկավարները, որոնք մեր ազգի պահապաններն են»: Հայտնի է, որ «հինգերորդ ռիսկում« Թրամփը ոչ այնքան շահավետ դիրքերից է ներկայացված:
Բարաք և Միշել Օբամաները հայտարարել են Netflix-ի հետ գործակցելու մասին 2018-ի մայիսին: Ապրիլի 30-ին նրանք ներկայացրել են իրենց պրոդյուսերական Higher Ground Productions ընկերության առաջին նախագծերը: Նախագծերը հիմնականում ռասայական և գենդերային խտրականության հաղթահարմանն են նվիրված:

Экс-президент США Барак Обама вместе со своей женой Мишель станут продюсерами сериала стримингового сервиса Netflix о нынешнем президенте США Дональде Трампе. Сериал будет представлять собой экранизацию бестселлера писателя Макла Льюиса «Пятый риск», представляющего собой документальную хронику начального периода президентства Трампа, пишет Deutsche Welle.
Сериал будет посвящен «той неслышной работе, которую выполняют самые обычные герои, руководящие нашим правительством и охраняющие нашу нацию». Известно, что «Пятый риск» выставляет Трампа в не слишком выигрышном свете.
Барак и Мишель Обама объявили о начале сотрудничества с Netflix в мае 2018 года. 30 апреля они представили первые проекты своей продюсерской компании Higher Ground Productions, которые экс-президент с женой собираются реализовать совместно с Netflix. Большинство из 7 представленных проектов посвящены преодолению расовой и гендерной дискриминации.