Շվեդիայի խորհրդարանը միաձայն վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը: Այդ մասին հայտնել է Ստոկհոլմում ՀՀ դեսպանությունը:
Մայիսի 2-ի Շվեդիայի խորհրդարանում՝ Ռիկսդագում, տեղի է ունեցել ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի վավերացման վերաբերյալ քննարկում, որին հրավիրվել էր դեսպան Ալեքսանդր Արզումանյանը։
Քննարկմանը ելույթ են ունեցել խորհրդարանի վեց խմբակցությունների ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց աջակցությունն են հայտնել համաձայնագրի վավերացմանը։ Քննարկման ավարտին խորհրդարանի արտաքին հարցերի կոմիտեի նախագահը դեսպանին հրավիրել է կարճատեւ ընդունելության։
«Նույն օրը երեկոյան Ռիկսդագում անցկացված քվեարկության արդյունքում Շվեդիայի խորհրդարանը միաձայն վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը»,-ասվում է դեսպանության ֆեյսբուքյան գրառման մեջ: ։

The Riksdag – the Swedish parliament – on Thursday, May 2 approved the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and the European Union and has thus voted in favour of the Government's proposal, the Armenian Embassy in Sweden reports.
The objective of the agreement is to strengthen bilateral relations and political dialogue between the EU and Armenia.
The parties are to continue their cooperation to promote trade and investment, while strengthening the development of democracy and a market economy in Armenia.
The European Parliament, Finland, Hungary, Germany, Luxembourg, Great Britain, Romania, Denmark, Bulgaria, Poland, Estonia, Latvia and Lithuania, as well as the Czech Chamber of Deputies have so far ratified the CEPA.