Քրիստոնյաների հետապնդումներն աշխարհի որոշ տարածաշրջաններում հասնում է ցեղասպանության մակարդակի. Այդ մասին ասվում է Մեծ Բրիտանիայի ԱԳ նախարար Ջերեմի Հանթի կարգադրությամբ իրականացված հետազոտության մեջ:
Միջանկյալ զեկույցոմ, որը կազմել է եպիսկոպոս Թրուրո Ֆիլիպ Մաունթսթիվենի գլխավորած հանձնաժողովը, ասվում է, որ յուրաքանչյուր երրորդ մարդը մոլորակում կրոնական հողի վրա հետապնդման զոհ է դառնում: Նույն զեկույցում ասվում է, որ ամենահետապնդովող խումբը քրիստոնյաներն են, գրում է BBC-ին:
Ըստ Հանթի, քաղաքական կոռեկտությունն է նաև պատճառը, որ այս հարցը չեն բարձրաձայնում ԶԼՄ-ները և այն անտեսվում է: Հեղինակներն ասում են, որ քրիստոնյաները զանգվածաբար ստիպված են հեռանալ հայրենի վայրերից, որի արդյունքում քրիստոնյաները կարող են իսպառ վերանալ Մերձավոր Արևելքի շատ երկրներում:
Օրինակ, այժմ քրիստոնյաները պաղեստինցիների շրջանում ընդամենը 1,5% են կազմում: Իրաքում մինչև 2003թ. 1,5 մլն քրիստոնյա կար, իսկ այսօր ընդամենը մոտ 120, 000:
Զեկույցը հատուկ անդրադառնում է նաև Կենտրոնական Ասիային, որտեղ մասնավորապես հետխորհրդյաին երկրները դիտարկում են կրոնական կազմակերպությունները, այդ թվում քրիստոնեությունը, որպես սպառնալիք: Երբեմն որոշ եկեղեցիների գործունեությունն ուղղակի արգելվում է՝ սովորաբար, հիսնականների և Եհովայի վկաների գործունեությունը:
Հանթը կարգադրել է անցկացնել հետազոտութունը 2018-ի դեկտեմբերին, երբ մամուլում սկանդալ բարձրացավ քրիստոնյա Ասիա Բիբիի շուրջ, որին մահ էր սպառնում, թեև դատարանը նրան անմեղ էր ճանաչել իսլամը վիրավորելու մեջ:

The persecution of Christians in parts of the world is at near "genocide" levels, according to a report ordered by Foreign Secretary Jeremy Hunt, BBC reports.
The review, led by the Bishop of Truro the Right Reverend Philip Mounstephen, estimated that one in three people suffer from religious persecution.
Christians were the most persecuted religious group, it found.
Hunt said he felt that "political correctness" had played a part in the issue not being confronted.
The interim report said the main impact of "genocidal acts against Christians is exodus" and that Christianity faced being "wiped out" from parts of the Middle East.
It warned the religion "is at risk of disappearing" in some parts of the world, pointing to figures which claimed Christians in Palestine represent less than 1.5% of the population, while in Iraq they had fallen from 1.5 million before 2003 to less than 120,000.
"Evidence shows not only the geographic spread of anti-Christian persecution, but also its increasing severity," the Bishop wrote.
"In some regions, the level and nature of persecution is arguably coming close to meeting the international definition of genocide, according to that adopted by the UN."
The foreign secretary commissioned the review on Boxing Day 2018 amid an outcry over the treatment of Asia Bibi, a Christian woman who faced death threats after being acquitted of blasphemy in Pakistan.
Its findings come after more than 250 people were killed and more than 500 wounded in attacks at hotels and churches in Sri Lanka on Easter Sunday.