ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների պետնախարար, հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի համանախագահ Ահմադ Ալի Ալ-Սայեղիին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Նա կարևորել է մայիսի 2-ին Երևանում հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի անդրանիկ նիստի անցկացումը, որը լավ հարթակ է հայ-էմիրաթական հարաբերությունների զարգացման հարցերը քննարկելու համար: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը կարևորում է ԱՄԷ հետ գործակցությունը, և վերջին շրջանում երկկողմ տնտեսական կապերի ակտիվացումը, նաև զբոսաշրջության ոլորտում նկատվող աճի միտումները վկայում են Հայաստան-ԱՄԷ գործակցության զարգացման դրական դինամիկայի մասին:
ԱՄԷ պետնախարարը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետ Փաշինյանին ջերմ ընդունելության համար և գոհունակություն հայտնել Հայաստան այցի, հանձնաժողովի նիստի շրջանակում քննարկումների արդյունքների և ձեռք բերված պայմանավորվածությունների առնչությամբ: Ահմադ Ալի Ալ-Սայեղիի խոսքով՝ ԱՄԷ-ն հետաքրքրված է Հայաստանի հետ գործակցության զարգացմամբ, տարբեր ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմամբ, և հանձնաժողովի գործունեությունը հենց այդ մասին է վկայում:
Զրուցակիցները քննարկել են տարբեր ուղղություններով տնտեսական փոխգործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր: ՀՀ վարչապետը նշել է, որ կառավարությունը լայնածավալ բարեփոխումներ է իրականացնում գործարար միջավայրի բարելավման, հավասար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ՝ տնտեսության զարգացման և օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման նպատակով: Հայ-էմիրաթական տնտեսական կապերի հետագա զարգացման տեսանկյունից Նիկոլ Փաշինյանը հեռանկարային է համարել գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, ՏՏ, վերականգնվող էներգետիկայի, ջրամբարաշինության ոլորտներում գործակցությունը: Կառավարության ղեկավարը նշել է նաև, որ Հայաստանը կարող է կամուրջ հանդիսանալ ԱՄԷ գործարարների համար դեպի ԵԱՏՄ և երրորդ երկրների շուկաներ: ՏՏ ոլորտում համագործակցության խորացման համատեքստում վարչապետը հույս է հայտնել, որ ԱՄԷ ընկերություններն ակտիվ կմասնակցեն 2019 թ. հոկտեմբերին Երևանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսին:
Ահմադ Ալի Ալ-Սայեղին նշել է, որ ԱՄԷ համար ևս հետաքրքրական է վարչապետի նշած ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացումը, և ընդհանրապես ԱՄԷ-ն պատրաստակամ է ընդլայնել Հայաստանի հետ գործակցությունը թե քաղաքական, թե տնտեսական, թե հումանիտար ոլորտներում:
ՀՀ վարչապետը և ԱՄԷ պետնախարարն անդրադարձել են նաև օդային ուղիղ հաղորդակցության հաստատման ուղղությամբ քայլերին, ինչը կնպաստի ոչ միայն զբոսաշրջության, այլև առևտրաշրջանառության ծավալի ավելացմանը: Երկուստեք կարևորվել են գործարար համաժողովների անցկացումն ու բարձր մակարդակի պաշտոնական փոխայցերի կազմակերպումը:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄԷ կառավարությանը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերելու համար:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял 3 мая государственного министра Объединенных Арабских Эмиратов, сопредседателя межправительственной комиссии Армения-ОАЭ Ахмада Али Аль-Саеха и возглавляемую им делегацию. Об этом сообщает пресс-служба премьера РА.
Пашинян подчеркнул важность проведения 2 мая первого заседания межправительственной комиссии Армения-ОАЭ, которое является хорошей площадкой для обсуждения вопросов развития отношений. Он отметил, что Армения придает большое значение сотрудничеству с ОАЭ, и в последнее время активизация двусторонних экономических связей, а также тенденции, наблюдаемые в сфере туризма, свидетельствуют о положительной динамике сотрудничества.
Аль-Саех поблагодарил Пашиняна за теплый прием и выразил удовлетворение визитом в Армению, результатами обсуждений и достигнутыми договоренностями. По его словам, ОАЭ заинтересованы в развитии сотрудничества с Арменией, реализации совместных проектов в различных сферах, и деятельность комиссии свидетельствует об этом.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с углублением экономического сотрудничества в различных направлениях. Пашинян счел перспективным сотрудничество в сферах сельского хозяйства, туризма, информационных технологий, энергетики, строительства водохранилищ. Он также отметил, что Армения может стать мостом для бизнесменов ОАЭ на рынках ЕАЭС и третьих стран. В контексте углубления сотрудничества в сфере информационных технологий премьер-министр выразил надежду, что компании ОАЭ примут активное участие в мероприятиях 2019 года.
Аль-Саех отметил, что ОАЭ также заинтересованы в реализации совместных программ по направлениям, упомянутым премьер-министром, и в целом готовы расширять сотрудничество с Арменией в политической, экономической и гуманитарной сферах.
Стороны также обсудили шаги по установлению прямого авиасообщения, что будет способствовать не только развитию туризма, но и увеличению товарооборота. Обе стороны подчеркнули важность проведения бизнес-форумов и организации взаимных визитов на высоком уровне.
Пашинян поблагодарил правительство ОАЭ за сбалансированную позицию по нагорно-карабахскому конфликту.