Մայիսի լույս 6-ի գիշերը՝ 4:30-ին, ուժի մեջ է մտել Իսրայելի և Պաղեստինի միջև հրադադարի մասին համաձայնությունը, հայտնում է իսրայելյան Maariv թերթը: Ըստ թերթի, Իսրայելի զինվորական հրամանատարությունը հանել է սահմանափակումները երկրի հարավում՝ Գազայի հատվածի շուրջ 40 կիլոմետրանոց գոտում:
Սահմանափակումները վերբերում էին դպրոցներում դասերի դադարեցմանը, զանգվածային միջոցառումների արգելքին և սահմանամերձ տարածքներ չայցելելուն: Թերթը ՊՆ վրա հղումով հայտնել է, որ սահմանամերձ բնակավայրերի մեծ մասը նախապատրաստվում է դպրոցներում դասերի վերսկսմանը, գրում է «Կոմերսանտը»:
Իսրայելի բանակն իր ուղերձում նշել է, որ վերջին երկու օրում պաղեստինցի ծայրահեղականները 690 հրթիռ են արձակել Գազայի հատվածից, որից 240-ը չեզոքացվել է «Երկաթե գմբեթ» համակարգով:
Ավելի վաղ հայտնի էր, որ մայիսի 4-ից ի վեր, երբ սրվեց իրավիճակը Գազայում, Իսրայելի ուղղությամբ մոտ 400 հրթիռ է արձակվել, ի պատասխան Իսրայելը գրոհել է «Համաս» և «Իսլամական ջիհադ» շարժումների մոտ 200 օբյեկտ:

6 Май 2019 - 09:20 AMT
Перемирие между Израилем и Палестиной вступило в силу в 4:30 утра, сообщила израильская газета Maariv. По ее данным, военное командование Израиля сняло ограничения на юге страны в 40-километровой зоне вокруг сектора Газа.
Ограничения касались приостановки занятий в школах, проведения массовых мероприятий и доступа к приграничным районам. Газета со ссылкой на Министерство образования сообщила, что большинство приграничных населенных пунктов подготавливается к возобновлению учебных занятий в школах, пишет «Ъ».
Армия Израиля в своем сообщении отметила, что за последние два дня палестинские радикалы выпустили по стране 690 ракет из сектора Газа. «Система ПВО «Железный купол» перехватила 240 из них»,- говорится в заявлении.
Ранее сектор Газа выпустил около 400 ракет по территории Израиля с момента обострения ситуации 4 мая. В ответ Израиль атаковал около 200 объектов движений «Хамас» и «Исламский джихад». Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху, который также является министром обороны страны, 5 мая отдал приказ продолжить наносить массированные удары по территории сектора Газа.