Թեհրանը որոշել է մասնակիորեն կասեցնել Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ պարտավորությունններից մի քանիսի կատարումը: Այդ մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին:
«Մենք դադարեցնում ենք կատարել պայմանավորվածությունները 2 կետով: Դրանք վերաբերում են մեր ունեցած հարստացված ուրանի և ծանր ջրի վաճառքը 60 օրով կասեցնելուն», -ասել է նա, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը PressTV-ի վրա հղումով:
Ռոուհանին ասել է, որ «միջուկային գործարքը չի չեղարկվում, իսկ Իրանն էլ չի դուրս գալիս համաձայնագրից»: «Գործարքի մասնակից 5 երկրներին՝ ՌԴ-ին, Մեծ Բրիտանիային, Չինաստանին, ԱՄՆ-ին, Ֆրանսիային և Գերմանիային, ուղարկվել են համապատասխան նամակներ: Մենք 1 տարի սպասեցինք գործարքից դուրս գալու մասին ԱՄՆ որոշումից հետո, ինչպես խորհուրդ էին տվել մյուս մասնակինցերը, և կատարում էինք մեր բոլոր պարտավորությունները: Գործարքը չի փոխվել: Մենք պատրաստ ենք հետագայում ևս քննարկել այդ համաձայնագրի կատարումը»,-ասել է Իրանի նախագահը:
2018-ի մայիսի 8-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ն դուրս է գալիս 2015-ին ԻՐանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ կնքված համաձայնագրից, որով Թեհրանը սահմանափակում էր իր միջուկային հետազոտությունները ՄԱԿ ԱԽ և ԱՄՆ ու ԵՄ միակողմանի պատժամիջոցների չեղարկման դիմաց: 2018-ի նոյեմբերից կրկին սկսեցին գործել ԻՐանի նավթային հատվածի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները:

Iran’s president declared on Wednesday, May 8 that the country would stop complying with two of its commitments under the Iranian nuclear deal, pushing the growing confrontation between Washington and Tehran into new and potentially dangerous territory, The New York Times reports.
The announcement by President Hassan Rouhani came exactly a year after President Trump withdrew entirely from the 2015 agreement, which limited Iran’s capacity to produce nuclear fuel for 15 years.
But Rouhani did not follow Trump’s path and renounce the entire agreement. Instead, he notified European nations that he was taking some carefully calibrated steps, and that he would give Europe 60 days to choose between following Trump or saving the deal by engaging in oil trade with Iran in violation of American unilateral sanctions.
“The path we have chosen today is not the path of war, it is the path of diplomacy,” he said in a nationally broadcast speech. “But diplomacy with a new language and a new logic.”
Starting on Wednesday, he said, Iran would begin to build up its stockpiles of low enriched uranium and of heavy water, which is used in nuclear reactors — including a reactor that could give Iran a source of bomb-grade plutonium. If the Europeans fail to compensate for the unilateral American sanctions, he said, Iran will resume construction of the Arak nuclear reactor, a facility that was shut down, and its key components dismantled, under the deal.
None of those actions would get Iran to a weapon anytime soon. But they would resume a slow, steady march that the 2015 agreement temporarily stopped.