ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հարաբերական կայուն է գնահատել իրավիճակը շփման գծում: Այդ մասին նա ասել է Եռաբլուրում, ուր այցելել էր Երկրապահի օրվա կապակցությամբ՝ անդրադառնալով վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից կրակոցների ակտիվացմանը։
«Իրավիճակը գնահատում եմ հարաբերական կայուն։ Բոլոր միջոցները ձեռնարկվում են, որ այդպիսի խնդիրներ չառաջանան, բայց, ինչպես մի անգամ արդեն արտահայտվել եմ, երբ հակառակորդի կողմից այդպիսի դեպքեր կան, այնպես չէ, որ մենք չենք կրակում, շատ խիստ ենք կրակում»,-ասել է Դավիթ Տոնոյանը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Անդրադառնալով օրվա խորհրդին՝ Տոնոյանն ասել է, որ հաղթել ենք հերոսամարտում և այդ հաղթանակները բերում են խաղաղության։ Նախարարը նշել է, որ պաշտպանության նախարարությունը համագործակցում է Երկրապահ կամավորական կառույցի հետ, աշխատանքներ են տարվելու մատաղ սերնդի դաստիարակության հարցում։
«Պատանի երկրապահի սկսած ծրագրերը պետք է ձևափոխվեն, բարեփոխվեն ու շարունակվեն»,-ասել է Դավիթ Տոնոյանը։
Ապրիլի 28-ից մայիսի 4-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է մոտ 250 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3000 կրակոց:

Министр обороны Армении Давид Тоноян коснулся активизации в последний период производимых ВС Азербайджана в направлении армянских позиций выстрелов.
По его словам, армянская сторона отвечает на провокации азербайджанских ВС со всей строгостью, пишет Panorama.am.
«Ситуацию оцениваю как относительно стабильную. Предпринимаются все меры, чтобы проблем не возникало. Но, как я однажды уже высказался, когда противник демонстрирует такое поведение, не так, что мы не стреляем, отвечаем очень строго», – сказал министр.
4 мая, около 16:05, на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), дислоцированной в юго-восточном направлении линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, вследствие стрельбы ВС Азербайджана огнестрельное ранение получил военнослужащий срочной службы Аганик Гарникович Зороглян (1998 г.р.).
В период с 28 апреля по 4 мая на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня около 250 раз. За указанный период ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций свыше 3000 выстрелов.