ՀՀ կառավարության մայիսի 10-ի նիստում ընդունվել է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Չիլիի Հանրապետության կառավարության միջև դիվանագիտական և պաշտոնական անձնագրեր ունեցող անձանց համար մուտքի արտոնագրի պահանջի վերացման մասին» համաձայնագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ նախագահի հրամանագրի նախագիծը:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ 2015 թվականի ապրիլի 14-ին Չիլիի Կոնգրեսի պատգամավորների պալատն ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող և դատապարտող բանաձև:
2016-ի մայիսին Չիլիի Կոնգրեսի պատգամավորների պալատն ընդունել է բանաձեւ, որը դատապարտում էր ապրիլի 1-2-ը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության դեմ իրագործված ադրբեջանական ագրեսիան և կոչ անում դադարեցնել այն:

The government on Friday, May 10 approved a draft law abolishing visas for holders of diplomatic and official passports between Armenia and Chile.
The document reminds that the Chamber of Deputies of Chile on April 24, 2015 adopted a resolution recognizing and condemning Armenian Genocide.
A year later, Chilean lawmakers approved another bill slamming Azerbaijan’s aggression against Nagorno Karabakh during the Four-Day War and urged Baku to stop escalating the situation.
Azerbaijan on April 2, 2016 launched a large-scale military offensive against Artsakh (Karabakh) which left hundreds dead on both sides. Top Armenian and Azerbaijani officials reached an agreement on the cessation of hostilities on April 5 in Moscow.