ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը, ՀՀ կառավարության նիստում ընձառյուծի որսի համար պատիժը խստացնող նախագծի քննարկմանը, առաջարկել է երկրում 3-5 տարով ընդհանրապես արգելել որսը։
«Ես, լինելով նախկինում շատ ակտիվ որսորդ, արդեն մոտ 7 տարի է՝ չեմ գնացել որսի ու միշտ խոսում եմ դրա մասին: Եկեք արգելենք առհասարակ որսը»,- ասել է Արթուր Վանեցյանը:
Նա նաև առաջարկել էարգելել որսորդական փամփուշտների ներմուծումը: Ի պատասխան, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այդ ուղղությամբ պետք է ձեռնարկել քայլեր։
Նիստում ընդունվել է ՀՀ բնապահպանության նախարար Էրիկ Գրիգորյանը ներկայացրած օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով նախատեսվում է կովկասյան ընձառյուծի որսի կամ ոչնչացման համար նախկին 3 մլն դրամ տուգանքը դարձնել 100 մլն դրամ:

10 Май 2019 - 14:12 AMT
Директор Службы национальной безопасности (СНБ) Армении Артур Ванецян в ходе обсуждения проекта наказания за охоту на леопарда на заседании правительства РА предложил запретить в стране все виды охоты на 3-5 лет.
«Предлагаю запретить охоту, в целом, в Армении на определенный период – на 3-5 лет», – отметил он.
«Я сам был охотником, но уже 5-7 лет не занимаюсь охотой и постоянно выступаю с подобным предложением, в том числе, о введении временного ограничения на импорт охотничьих патронов», – сказал Ванецян.
По словам главы СНБ, особенно в сельских регионах жители ходят на охоту в любой сезон и отстреливают животных без разбору, и это очень сложно контролировать.