Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի հետ հանդիպմանը արտագաղթած սիրիահայերին կոչ է արել վերադառնալ և լծվել հայրենիքի վերականգնման աշխատանքին:
Ասադը նշել է, որ Սիրիայի հայերը միշտ եղել են հավատարիմ քաղաքացիներ և մեծ ավանդ ունեն երկրի զարգացման գործում:«Հայերը մեզ համար միշտ եղել են վստահելի, սիրելի և աշխատասեր քաղաքացիներ և իրենց դրական մ,ասնակցությունն են ունեցել Սիրիայի զարգացման գործում»,-ասել է նա, հայտնում է Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսության կայքէջը:
Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինն իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել Սիրիայի նախագահին Հալեպի Սբ Քառասնից մանկանց եկեղեցու վերանորոգման համար: Նորին Սրբությունը նաև իր գնահատանքն է հայտնել Ասադին Սիրիայի պետության և ժողովրդի կողմից Հայ դատի նկատմամաբ ցուցաբերած զորակցության համար:
Զրուցակիցները հանդիպման ընթացքում քննարկվել են սիրիահայությանն առնչվող հարցեր:
Մարտի 30-ի առավոտյան Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Առաջինի ձեռամբ վերաօծվել է Հալեպի Սրբոց Քառասնից մանկանց (40 նահատակների) մայր եկեղեցին:
Հալեպի մայր եկեղեցին պայթեցվել էր «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման կողմից 2015-ի ապրիլին։

Syrian President Bashar al-Assad has urged Syrian-Armenians to return and help reconstruct the country.
At a meeting with the Catholicos of the Great House of Cilicia, Aram I, Assad said Syria was and always will be the home to all of its people, regardless of religion or ethnicity, lauding the role of Syrian-Armenians who embody the values of citizenship, belonging, and national unity.
Aram I said, in turn, that Syria has been a safe haven and sanctuary for those who fled the horrors of the Genocide in the Ottoman Empire.
The Catholicos thanked Assad for the renovation of the Forty Martyrs Armenian Church in Aleppo, adding that Syria’s efforts will definitely result in victory.