Մինչ աշխարհն սպասում է, երբ հայտնի կդառնա 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հայտարարում է մրցանակի՝ 2020 թվականի առաջադրումների մեկնարկը:
Համաշխարհային մարդասիրական մրցանակն աջակցում է մերօրյա հերոսներին, որոնք անձնվիրաբար փրկում են մարդկանց կյանքն աշխարհի վտանգավոր անկյուններում. այն շնորհվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների: «Ավրորա» մրցանակն աջակցում է մերօրյա հերոսներին, որոնք ցուցաբերում են բացառիկ խիզախություն ու նվիրվածություն և մեծ ազդեցություն ունենում մարդկանց կյանքըփրկելուու բարելավելու գործում: 2015 թվականից «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը մեծարում է այս բացառիկ հերոսներին, խրախուսում նրանց և բարձրացնում իրազեկությունը նրանց անձնուրաց աշխատանքի մասին:
«Ավրորայի» հերոսի կարող է առաջադրել յուրաքանչյուր ոք:Մրցանակին հավակնում են այն խիզախ և անձնվեր մարդիկ, որոնք վտանգում են սեփական կյանքը, առողջությունը, ազատությունը՝ պահպանելու այլոց կյանքը, ասվում է նախաձեռնության հայտարարության մեջ:
Առցանց առաջադրումներին հետևում է մարդասիրության ոլորտում հայտնի փորձագետներից կազմված խորհուրդը: Նրանք առանձնացնում են մրցանակի ամենահավանական թեկնածուներին, որի հիման վրա «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը կայացնում է վերջնական որոշում՝ հայտարարելով «Ավրորայի» հերոսներին և դափնեկրին: Ընտրող հանձնաժողովի կազմում են Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ, նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ևմիջազգային ճանաչում ունեցող մարդու իրավունքների պաշտպաններ:«Ավրորա» մրցանակի չափանիշներն ու ընտրական գործընթացի նկարագրությունը ներկայացված են մրցանակի կայքում:
Ամեն տարի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը 1,000,000 դոլարի պարգև է շնորհում դափնեկրին՝ բացառիկ հնարավորություն տալով շարունակելու նվիրատվության շղթան և աջակցելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպություններին։
«Ավրորա» մրցանակի մեկնարկից սկսած՝ ստացվել է 1,399 առանձին թեկնածուների ավելի քան 2,200 առաջադրում՝ մոտ 125 երկրներից, ավելի քան 20 լեզուներով։ 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի համար եղել է 719 առաջադրում 72 երկրից, որոնցից 523-ը՝ չկրկնվող թեկնածուներ: 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը հայտնի կդառնա 2019թ. հոկտեմբերի 20-ին` առաջին «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում:
Տարիների ընթացքում ընտրվել է «Ավրորայի» 14 հերոս, որոնցից երեքը դարձել են դափնեկիր: Դափնեկիրներից յուրաքանչյուրն առաջադրել է երեքական կազմակերպություն, որոնց միջոցով «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունն օգնել է պայքարել մանկական աղքատության դեմ, բարելավել փախստականների և ծնողազուրկ երեխաների դրությունը, կրթական, հոգեբանական և բժշկական օժանդակություն ցուցաբերել պատերազմներից տուժածներին, ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ով ապրող երեխաներին և սեռական բռնության զոհերին։ «Ավրորա» մրցանակը լուրջ ազդեցություն է գործում աշխարհով մեկտարբեր նախաձեռնությունների միջոցով՝ ներառյալ միկրովարկային ծրագրերը, կրթաթոշակները, տարրական, միջին և մասնագիտական կրթական ծրագրերը, բժշկական պարագաների տրամադրումը և այլն: «Ավրորա» մրցանակը 3,3 մլն ԱՄՆ դոլար է նվիրաբերել մարդասիրության 11 ոլորտներում իրականացվող 23 նախագծի՝ ամբողջ աշխարհում:
2018թ. «Ավրորա» մրցանակը շնորհվեց փաստաբան և ռոհինջա մուսուլման առաջնորդ Չո Լա Աունին, որը, չնայած հալածանքներին և 12 տարի անազատության մեջ անցկացրած տարիներին, շարունակում է պայքարել Մյանմայումռոհինջա ժողովրդի իրավունքների համար: «Ավրորա» մրցանակն աջակցում է Չո Լա Աունի առաջադրած միջազգային կազմակերպություններին, որոնք բժշկական և այլ անհրաժեշտ օգնություն են տրամադրում Մյանմայի փախստականներին:
«Հայ ժողովուրդն իր մեծագույն ողբերգությունն ապրեց մեկ դար առաջ, հիմա, կարծես, ռոհինջա ժողովուրդն է նմանատիպ արհավիրքի միջով անցնում: Հայոց ցեղասպանությունից ավելի քան 100 տարի անց պատահական չէ, որ հենց դուք եք հույս ներշնչում և օգնության ձեռք մեկնում ծայրահեղ կարիքի մեջ հայտնված մարդկանց: «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության օրինակը պետք է վարակիչ լինի, քանի որսա է մարդասիրական ճգնաժամերն ու մարտահրավերները հաղթահարելու միակ ճանապարհը՝ աշխարհը դարձնելով փոքր-ինչ ավելի ապահով վայր մարդկության համար՝ անկախ էթնիկ, ռասայական և կրոնական պատկանելությունից», – ասել է 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Չո Լա Աունը:
2020 թվականի «Ավրորա» մրցանակի առաջադրումների փուլն սկսվում է 2019 թվականի մայիսի 16-ին՝Միասին խաղաղ ապրելու միջազգային օրը, ընդգծելով միասին ապրելու և արարելու ցանկությունը՝ հանուն խաղաղ, համերաշխ, ներդաշնակև կայուն աշխարհի ստեղծման: Առաջադրումների փուլը կավարտվի 2019թ. հոկտեմբերի 31-ին։
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի նպատակն է մեծարել մերօրյա հերոսներին այն բացառիկ ազդեցության համար, որ նրանք իրենց գործողություններով ունեցել են մարդկային կյանքի պահպանման ևմարդասիրությունն առաջ մղելու գործում։ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների, «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրին շնորհվում է 1.000.000 դոլարիպարգև, որն էլ բացառիկ հնարավորություն է տալիս նրան շարունակելու նվիրատվության շղթան և աջակցելու իրեն ոգեշնչած մարդասիրականկազմակերպություններին։
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են Նոբելյան դափնեկիրներ Օսկար Արյասը, ՇիրինԷբադինևԼեյմաԳբովեն, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար և Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն ԳարեթԷվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ ԷռնեստոՍեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիրև Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար ԲեռնարդՔուշները, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ ՍամանտաՓաուերը, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն Լորդ Արա Դարզին, մարդու իրավունքների ակտիվիստ ևEnough նախագծի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգասթը, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական և գլխավոր տնօրեն, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիևը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանըևօսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։

As the world awaits the announcement of the 2019 Aurora Prize Laureate, nominations open for the 2020 Aurora Prize for Awakening Humanity.
The global annual award, launched by the Aurora Humanitarian Initiative, seeks to identify and support modern day heroes who do the difficult life-saving humanitarian work on the ground, in many dangerous places around the world. The Aurora Prize, granted on behalf of the survivors of the Armenian Genocide and in gratitude to their saviors, recognizes the importance of aiding people who demonstrate exceptional courage and commitment to help others and have a huge impact on the welfare of humankind. Since 2015, the Aurora Humanitarian Initiative has honored these outstanding people, empowering them and raising awareness of their selfless work.
Anyone can nominate. The Aurora Humanitarian Initiative seeks those courageous committed individuals who put their own life, health, freedom or reputation at risk to preserve human lives. Once the nominations are submitted online, they are reviewed by a panel of professionals and experts in the humanitarian field. The Aurora Humanitarians and the Prize Laureate are then chosen from the shortlisted nominees by the Aurora Prize Selection Committee comprised of Noble Prize Laureates, former high officials and global human rights activists. A more detailed description of the Aurora Prize criteria and selection process can be found on the Prize website.
Every year the Aurora Humanitarian Initiative grants a US $1,000,000 award to the Laureate who receives a unique opportunity to continue the cycle of giving by supporting the organizations that have inspired their humanitarian work. Since the Aurora Prize launch in 2015, more than 2,200 nominations have been submitted from 125 countries in more than 20 languages, putting forward 1,399 unique candidates. A total of 719 submissions were received for the 2019 Aurora Prize, presenting an unprecedented 523 unique candidates. They were sent from 72 countries. The 2019 Aurora Prize Laureate will be announced on October 20, 2019, during the first Aurora Forum.
Over the years, 14 Aurora Humanitarians have been shortlisted and 3 Laureates have been chosen, each of whom has nominated three organizations to receive support from Aurora. Through these organizations, the Aurora Humanitarian Initiative helps combats child poverty, advances aid for refugees and orphans and provides educational, psychological and medical support to victims of war and sexual violence and HIV/AIDs-affected children. This impact is driven by a range of initiatives funded by the Prize across the world, including microcredit programs, scholarships, primary, secondary and vocational education, provision of medical supplies, and more. Overall, the Aurora Prize has allocated $3.3 million to support 23 projects worldwide in 11 areas of humanitarian assistance.
Last year, the 2018 Aurora Prize was awarded to Mr. Kyaw Hla Aung, a lawyer and Rohingya Muslim leader who, despite a total of 12 years’ imprisonment for peaceful protests against discrimination and violence, continues to fight for equality, access to education and human rights for his community. The Aurora Prize award supports international organizations, chosen by Mr. Aung, that provide medical aid and assistance to refugees in Myanmar.
“The Armenian people went through the tragic experience a century ago, and now the Rohingya people encounter a similar disaster. More than 100 years after the Armenian Genocide, you are the ones who give hope and support to people in extreme need. The Aurora Humanitarian Initiative’s example should be viral for humanity because it is the only way to tackle humanitarian challenges and make the world a little more secure for human beings from all ethnic groups, races and religions,” said the 2018 Aurora Prize Laureate, Mr. Kyaw Hla Aung, who was the third Laureate since the establishment of the prize.
Nominations for the 2020 Aurora Prize open on May 16, 2019, the International Day of Living Together in Peace declared by the UN to uphold the desire to live and act together in order to build a sustainable world of peace, solidarity and harmony. Nominations will close on October 31, 2019.