Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը 2020թ. հունվարի 1-ից կստանձնի Բելառուսի ներկայացուցիչը: Դա կարող է լինել Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի պետքարտուղար Ստանիսլավ Զասը: Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Վալերի Սեմերիկովը:
Նա հավելել է, որ 2020-ի հունվարի 1-ից «ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնելու հերթն անցնում է Բելառուսին»:
Նոր գլխավոր քարտուղարի մասին հարցը քննարկվելու է ՀԱՊԿ Մշտական խորհրդի մայիսի 17-ին կայանալիք արտահերթ նիստում: Ըստ Սեմերիկովի, Զասը միակ առաջադրված թեկնածուն է, հայտնում է ՌԲԿ-ն:
Վերջնական որոշումը կկայացվի մայիսի 22-ին ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարների Խորհրդի նիստում: Ինչպես պարզաբանել է Սեմերիկովը, ԱԳՆ ղեկավարները միայն խորհուրդ են տալիս պետությունների ղեկավարներին այս կամ այն պաշտոնյայի թեկնածությունը:
2018-ի նոյեմբերին ՀՀ-ն հետ կանչեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից Յուրի Խաչատուրովին, որն անցնում է Մարտի 1-ի գործով:Հայաստանը, որը պետք է պաշտոնավարեր 3 տարի, կորցրեց այդ պաշտոնը: Խաչատուրվը ստանձնել էր այդ պաշտոնը 2017-ին և պետք է պաշտոնավարեր մինչև 2020թ.:

Пост генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) с 1 января 2020 года займет представитель Белоруссии. Им может стать госсекретарь Совбеза страны Станислав Зась, отметил исполняющий обязанности генерального секретаря ОДКБ Валерий Семериков.
Он отметил, что с 1 января 2020 года «очередь занимать должность генерального секретаря переходит к Республике Беларусь», пишет РБК.
Вопрос о новом генсеке будет обсуждаться на внеочередном заседании постоянного совета ОДКБ 17 мая. По словам Семерикова, сейчас Зась — единственный предложенный кандидат на этот пост.
Окончательное решение будет принято 22 мая на заседании Совета министров иностранных дел стран ОДКБ. Как пояснил Семериков, главы МИД только рекомендуют руководителям государств то или иное должностное лицо.
В ноябре 2018 года Армения отозвала своего представителя, занимавшего пост генсека ОДКБ согласно очереди. Члены организации договорились не выбирать ее нового главу до января 2019 года.