Մայիսի 16-ին Պոլսահայ մտավորական Սևան Նիշանյանը ՀՀ անձնագիր է ստացել, այս մասին նա գրառում է արել ֆեյսբուքյան իր էջում:
Նիշանյանին Հայաստանի քաղաքացիություն է շնորհվել Աթենքում ՀՀ դեսպանատանը կազմակերպված արարողության ժամանակ՝ Հայաստանի դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանի կողմից:
«Եվս մեկ անգամ հպարտություն զգացի՝ մաս կազմելով աշխատասեր ու խաղաղասեր ազգի, որը պատմության ընթացքում կանգուն է մնացել միայն իր աշխատանքի շնորհիվ: Շնորհակալություն եմ հայտնում նախ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ինչպես նաև բոլոր նրանց, ովքեր օգնեցին ինձ արժանանալու այս պատվին»,- նշել է Նիշանյանը:
Նիշանյանը 2014 թվականից Թուրքիայի բանտում էր և դատապարտված էր 17 տարվա ազատազրկման, 2017 թվականի հուլիսի 14-ին օգտվել էր բանտից դուրս գալու թույլտվությունից, սակայն այդպես էլ չէր վերադարձել Ֆոչայի բաց ռեժիմի բանտ: Նիշանյանը փախուստի մասին հայտնել էր թվիթերյան միկրոբլոգում կատարած գրառման միջոցով:

Turkish-Armenian writer Sevan Nişanyan, who escaped from a Turkish prison and fled the country in summer of 2017, has received an Armenian passport.
Nişanyan got his new citizenship at the Armenian Embassy in Athens, he said in a Facebook post.
“I take a great deal of pride in being a part of a hardworking and peaceful nation that has survived through history thanks to hard work,” the writer said.
“I’d like to thank Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and all those who helped me get this honor.
Nisanyan was arrested and imprisoned in Turkey for carrying out “illegal” construction in his own garden, charges that were so obviously made up by Turkish authorities who had been seeking ways to silence the outspoken scholar and writer.
Even the Turkish media said that his arrest was obviously an effort by Turkish authorities to frame him since he was a staunch critic of the Turkish regime.