ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուսով է, որ մինչև 2019-ի ավարտը հնարավոր կլինի հասնել ռուսական գազի գնի նվազեցմանը: Այդ մասին նա հայտնել է ռոսական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ գազի սակագնի հարցի լուծումն այդ սեղմ ժամկետում իրատեսական է: Նա ընդգծել է, որ հարցն առնչվում է ոչ այնքան էներգակրի գնին, որքան ԵՏՄ արդյունավետությանը: Նա հիշեցրել է, որ գոյություն ունի պայմանավորվածություն միասնական էներգետիկ շուկայի մասին՝ հավելելով, որ Երևանի առաջարկը չի հակասում միջպետական միավորման զարգացման տրամաբանությանը, գրում է Lenta.ru-ն:
«Գազի և էներգառեսուրսների ոչ խտրական գները կարևոր են ԵՏՄ արդյունավետության համար»,-ասել է Փաշինյանը՝ նշելով, որ ռուսական կողմը չի հերքում գազի սակագնի նվազման հնարավորությունը:
2018-ի դեկտեմբերին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցը Մոսկվա, որի ժամանակ կողմերին չի հաջողվել փոխզիջման գալ գազի հարցում: Փաշինյանն ասել է, որ գազի սակագնի հարցը զգայուն է հայ-ռուսական հարաբերությունների համար և դրա քննարկումը կշարունակվի: Մոսկվան այն ժամանակ հայտարարեց, որ բանակցային գործընթացում տեղաշարժ կա:

17 Май 2019 - 14:58 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян надеется до конца года добиться снижения цены на российский газ. Об этом он заявил в ходе встречи с журналистами из России.
Пашинян выразил уверенность в том, что решение газового вопроса в столь сжатые сроки — это реально. Он подчеркнул, что вопрос заключается не столько в цене на энергоносители, сколько в эффективности Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Он напомнил о существовании договоренностей о едином энергетическом рынке, подчеркнув, что предложения Еревана не противоречат общей логики развития межгосударственного объединения, пишет Lenta.ru.
«Недискриминационные цены на газ и на энергоресурсы очень важны для эффективности ЕАЭС», — сказал Пашинян, добавив, что российская сторона не отрицает возможность снижения цены на газ.
В декабре 2018 года состоялся визит премьер-министра Армении в Москву, в ходе которого сторонам не удалось прийти к решению газового вопроса. Пашинян говорил, что вопрос цен на газ является чувствительным для российско-армянских отношений и его обсуждения продолжатся в рабочем порядке. Москва тогда заявила о сдвиге в переговорном процессе.