ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը նախազգուշացրել է Իրանին՝ ձեռնպահ մնալ ռազմական գործողություններից, ինչպես նաև սպառնացել է Իրանի «վերջը տալ»:
«Եթե Իրանը պատերազմ է ուզում, ապա այդ դեպքում Իրանի վերջը պաշտոնապես կգա: Այլևս երբեք չսպառնաք Միացյալ Նահանգներին»,-գրել է Թրամփն իր Twitter-ում մայիսի 19-ին:
Թեհրանի ու Վաշինգտոնի միջև հարաբերությունները սրվեցին, երբ Իրանը հրաժարվեց կատարել Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շրջանակում իր պարտավորությունների մի մասը կատարելուց, որից ավելի վաղ ԱՄՆ-ն դուրս էր եկել միակողմանի կարգով, գրում է Deutsche Welle-ն:
Թեհրանը «5+1» խմբին 60 օր է տվել երկրի նավթային ու գազային հատվածը ԱՄՆ պատժամիջոցներից պաշտպանելու համար: ԵՄ-ն, Ֆրանսիան, ԳԴՀ-ն ու Մեծ Բրիտանիան մերժել են այդ պահանջները, իսկ Թրմափը հայտարարել է Իրանի դեմ նոր պատժամիջոցներ սահմանելու մասին:

20 Май 2019 - 11:31 AMT
Президент США Дональд Трамп предостерег Иран от военных действий и пригрозил Ирану «наступлением конца».
«Если Иран хочет воевать, то Ирану официально наступит конец. Никогда больше не угрожайте Соединенным Штатам», – написал Трамп в своем Twitter 19 мая.
Конфликт между Тегераном и Вашингтоном обострился после того, как Иран отказался выполнять часть обязательств в рамках Совместного всеобъемлющего плана действий (СВПД), из которого США ранее вышли в одностороннем порядке, пишет Deutsche Welle.
Тегеран дал пяти участникам группы «пять плюс один» 60 дней на защиту нефтяного и банковского секторов страны от санкций США. Евросоюз, Франция, ФРГ и Великобритания отвергли эти требования, а Трамп объявил о введении новых санкций в отношении Ирана.
США затем направили на Ближний Восток авианосную ударную группировку во главе с авианосцем «Авраам Линкольн» и тактическую группу бомбардировщиков, а после одобрили отправку в регион десантно-вертолетного корабля «Арлингтон» и ракетного комплекса Patriot.