Հայտնի ֆրանսիցաի դերասան Ալեն Դելոնը պատվավոր «Ոսկե արմավենու ճյուղ» է ստացել Կաննում՝ կինոյում ունեցած ավանդի համար:
Պարգևն արարողության ժամանակ նրան է փոխանցել դուստրը՝ Անուշկան: «Եթե ես աստղ եմ, ցանկանում են շնորհակալություն հայտնել դրա համար միայն ու միայն հանդիսատեսին»,-ասել է 83-ամյա դերասանը պարգևատրման արարողության ժամանակ, գրում է Deutsche Welle-ն AFP-ի վրա հղումով:
Դերասանին այդ պարգևը հանձնելու որոշման մասին հայտարարվել էր 2019-ի ապրիլին: Որոշումը խստորեն քննադատեցին «Կանայք և Հոլիվուդը» կազմակերպությունն ու մի շարք ֆրանսիական ֆեմինիստական կազմակերպություններ: Վերջին տարիներին Ալեն Դելոնը սատարում է աջակողմյան պոպուլիստական «Ազգային ճակատ» կուսակցությանը, ինչպես նաև դեմ է երեխաների որդեգրմանը միասեռական զույգերի կողմից: Դելոնի որդին նրան ընտանեկան բռնության մեջ է մեղադրել, Դելոնին մեղադրում են նույնիսկ նախկին սիրեցյալ՝ Ռոմի Շնայդերի հանդեպ վերաբերմունքի համար:

Французский актер Ален Делон получил почетную «Золотую пальмовую ветвь» в Каннах за вклад в кинематограф.
Награду на церемонии ему передала его дочь Анушка. «Если я звезда, то я хочу поблагодарить вас за это, я благодарен за это публике и никому более», – сказал 83-летний актер на церемонии награждения, пишет Deutsche Welle со ссылкой на AFP.
О решении вручить актеру эту премию было объявлено в апреле этого года. Его резко раскритиковали организация «Женщины и Голливуд», а также ряд французских феминистских движений. Актер в последние годы выступал в поддержку правопопулистской партии «Национальный фронт», а также против усыновления детей однополыми парами. Сын Делона обвинил его в домашнем насилии, актеру также ставят в вину его отношение к бывшей возлюбленной Роми Шнайдер.