Մայիսի վերջին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները տարածաշրջանային այց կկատարեն։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի արտգործնախարարության խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
«Սրա մասին հավելյալ կտեղեկացնենք», – ասել է ԱԳՆ խոսնակը` նշելով, որ համանախագահները կլինեն Երևանում, Ստեփանակերտում և Բաքվում, հայտնում է «Ազատություն» ռադիոկայանը:
Նա հավելել է նաև, որ Հայաստանի արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանը մայիսի 21-ին մեկնելու է Բիշքեկ՝ մասնակցելու ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նիստին։ Նրա խոսքով՝ նիստին քննարկվելու են խորհրդի օրակարգի հարցեր, այդ թվում՝ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակմանն առնչվող հարցեր:
Աննա Նաղդալյանը նաև տեղեկացրել է, որ մայիսի 25-ին Չինաստանի արտգործնախարար Վանն Ինը կայցելի Հայաստան։ Այցի շրջանակներում նախատեսված են երկու միջազգային պայմանագրի և մեկ միջազգային պայմանագիր չհանդիսացող փաստաթղթի ստորագրություն։
Նա նաև տեղեկացրել է, որ հունիսին Բրյուսելում կայանալու է նաև Հայաստան-ԵՄ գործընկերության երկրորդ նիստը, որը վարելու են Զոհրաբ Մնացականյանն ու Եվրամիության արտգործնախարար Ֆեդերիկա Մոգերինին։

В конце мая ожидается региональный визит сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом 21 мая на брифинге заявила пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян.
«Мы сообщим об этом дополнительно», – отметила Нагдалян. По ее словам, сопредседатели посетят Ереван, Степанакерт и Баку, пишет Радио «Азатутюн».
Она также добавила, что министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян отбудет 21 мая в Бишкек для участия в заседании Совета министров иностранных дел ОДКБ. По словам Нагдалян, на заседании будут обсуждаться вопросы повестки дня Совета, в том числе вопросы назначения генерального секретаря ОДКБ.
Анна Нагдалян сообщила также, что 25-26 мая Армению посетит министр иностранных дел Китая Ван И, в ходе его визита намечено подписание документов.
А в июне в Брюсселе состоится второе заседание Совета партнерства Армении и ЕС под председательством главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна и Верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерики Могерини.