Դերասանուհի Էմիլիա Քլարկը, նախապատրաստվելով «Գահերի խաղում» Դեյներիս Թարգարիենի դերակատարմանը, «ոգեշնչվել է» բռնապետերի, այդ թվում Ադոլֆ Հիտլերի ելույթներով: Այդ մասին նա պատմել է Variety-ին տված հարցազրույցում:
Ըստ դերասանուհու, քանի որ նրա կերպարը պետք է իր ելույթներն արտասաներ հորինված լեզվով, իրեն օգնել է օտարերկրացի պատմական դեմքերի ելույթների ուսումնասիրությունը:
«Ես բազմաթիվ տեսանյութեր եմ դիտել, հիմա դա ծիծաղելի է թվում, որտեղ բռնապետերն ու առաջնորդները խոսում են տարբեր լեզուներով: Ուզում էի ստուգել՝ կարող եմ արդյոք հասկանալ, թե ինչ են նրանք ասում, չտիրապետելով լեզվին: Եվ ինձ մոտ ստացվեց: Հեշտությամբ կարելի է հասկանալ, թե ինչ է ասում Հիտլերը»,-ասել է Քլարկը, հայտնում է Lenta,ru-ն:
Դերասանուհին նաև նշել է, որ տանը շատ երկար է պատրաստել Դեյներիսի վերջին ելույթն իր զորքերի առջև 8-րդ եթերաշրջանի վերջին սերիայում: «Ես դիմում էին ամբողջ Բելֆաստին պատուհանից: Բայց այն փակ էր, քանի որ ես չէի ուզում, որ մարդիկ կարծեին թե ես խելագարվում եմ»,-ասել է նա:
2011-ից ցուցադրվող «Գահերի խաղը» ֆենտեզի սերիալն ամենաթանկերից է հեռուստատեսության պատմության մեջ՝ վերջին եթերաշրջանի մեկ սերիայի նկարահանումը միջինը 15 մլն դոլար է պահանջել: Սերիալը բազում պարգևներ է ստացել լայնածվալ նկարահանումների և բազում հայտնի դերասանների մասնակցության շնորհիվ:

Актриса Эмилия Кларк вдохновлялась записями речей диктаторов, в том числе Адольфа Гитлера, готовясь к роли Дейенерис Таргариен в сериале «Игра престолов». Об этом она рассказала в интервью Variety.
По словам артистки, поскольку ее персонажу нужно было выступать с речью на выдуманном языке, ей помогло изучение речей иностранных исторических фигур.
«Я пересмотрела уйму видео — теперь это выглядит смешно — c диктаторами и вождями, вещающими на разных языках, чтобы проверить, смогу ли я понять, о чем они говорят, не зная этого языка. И у меня получилось! Вы очень легко можете понять что говорит Гитлер», — заявила Кларк, пишет Lenta.ru.
Актриса также поведала, что очень долго готовилась у себя дома к финальной речи Дейенерис перед своим войском в последней серии восьмого сезона. «Я обращалась ко всему Белфасту через окно. Ну, оно было закрыто, потому что я не хотела, чтобы люди подумали, что я по-настоящему схожу с ума», — добавила она.
«Игра престолов» выходила на HBO с апреля 2011 года. Литературной основой саги стал цикл книг «Песнь льда и пламени» американского писателя Джорджа Мартина, который также выступал одним из исполнительных продюсеров сериала вместе с шоураннерами Дэвидом Бениоффом и Дэвидом Вайсом. Всего вышло 73 серии.