ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանը հայտարարություն է տարածել:
Նշվում է, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմումը՝ «Սահմանադրական դատարան դիմելու և գործի վարույթը կասեցնելու մասին» 2019 թվականի մայիսի 20-ի որոշումը, ՀՀ սահմանադրական դատարան է մուտքագրվել 2019 թվականի մայիսի 20-ին, օրվա երկրորդ կեսին։
«Դիմումը գտնվում է նախնական ուսումնասիրության փուլում։ Դիմումի նախնական ուսումնասիրությունն իրականացվում է Սահմանադրական դատարանի աշխատակարգով սահմանված կարգով և ժամկետներում»,- ասված է հայտարարությունում:
Ավելի վաղ Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալներ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀՀ նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի վերաբերյալ գործի վարույթը դատարանի որոշմամբ կասեցվել է և ուղարկվել Սահմանադրական դատարան:

Конституционный суд Армении распространил заявление в связи с делом второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Отмечается, что обращение суда общей юрисдикции Еревана – решение «Об обращении в Конституционный суд и приостановлении производства по делу» от 20 мая 2019 года – поступило в Конституционный суд 20 мая во второй половине дня.
«Обращение находится в стадии предварительного изучения. Предварительное исследование обращения осуществляется в порядке и сроки, установленные регламентом Конституционного суда», – говорится в заявлении.
Ранее разбирательство по делу «1 марта» с участием второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего вице-премьера Армена Геворгяна, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова было приостановлено по решению суда и направлено в Конституционный суд республики.