Մետաղական վագոն-տնակներից, կիսակառույցներից և հուսահատությունից ընտանիքներին հանելու նպատակը շարունակում է իրագործվել՝ համակարգված ծրագրի տեսքով:ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնը» ընթացիկ տարվա շինարարությունն սկսել են Փարպի գյուղից: Կողմերի գործակցությամբ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագիրն անապահով ընտանիքներին հնարավորություն է տալիս սեփական ուժերով, ինչպես նաև կամավորների աջակցությամբ՝ կառուցել հարմարավետ բնակարան: Ծրագիրն էապես նպաստում է այդ ընտանիքների կյանքի որակի բարելավմանը։
Կնյազյանները տևական ժամանակ՝ 20 տարի, ապրում են մետաղական վագոն-տնակում։ Նրանք այստեղ են տեղափոխվել ամուսնությունից հետո և ապրել տարրական պայմանների բացակայության պայմաններում: Ընտանիքի հայրը՝ Սերգոն, փորձել է տուն կառուցել, սակայն անավարտ շինարարությունը կիսակառույց պատերից այն կողմ չի անցել: Ֆինանսական ռեսուրսների բացակայությունն ու առկա բազմաթիվ խնդիրները հաղթել են գործադրվող ջանքերին: Ընտանիքը շարունակել է ապրել մետաղյա տնակում՝ փայփայելով մի օր տուն ունենալու երազանքը:
«Ես և որդիս շատ ենք աշխատում ընտանիքի ամենօրյա կարիքները հոգալու համար։ Սակայն տան շինարարությունը շարունակել չենք կարողանում։ Ապրում ենք առանց որևէ պայմանների. տնակում չկա ո՛չ լոգարան, ո՛չ խոհանոց։ Միայն խոնավություն՝ անձրևից հետո, և սառը պատեր։ Ձեր աջակցության շնորհիվ կիրականանա ընտանիքիս՝ տուն ունենալու վաղեմի երազանքը»,- ասել է ընտանիքի հայրը՝ Սերգոն։
Գործընկեր կառույցների ղեկավարներն ու աշխատակիցները կամավորության սկզբունքով միացել են շինարարությանը՝ տուն կառուցող ընտանիքին վերադարձնելով լուսավոր ապագայի հույսը:
«Սկսում ենք տարվա առաջին շինարարությունը: Այս ընտանիքի՝ տարիների սպասումն իրականացնելու են մարդիկ, որոնց միավորել է հայրենակցին օգտակար լինելու ցանկությունը: Դա ծրագրի կարևոր ձեռքբերումներից մեկն է: Ուրիշին օգնելու սրտացավությունը, այդ հոգատարությունը, կամքն ու նպատակը շատ կարևոր են՝ կառուցվող տան համար: Համոզված եմ, որ դրական այս էներգիան ուրախությամբ ու լույսով է լցնելու տունը: Եվ եթե բոլորը միավորվեն մեկը մյուսին օգտակար լինելու համար՝ լավ երկիր կունենանք»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, հայտնում է ընկերության մամուլի ծառայությունը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հետ համատեղ իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շնորհիվ, Կնյազյանների ընտանիքը կզգա սեփական տանիք ունենալու բերկրանքը։ Անչափ կարևորում եմ նաև կամավորական աշխատանքներով աջակցություն ցուցաբերելը։ Մեր նպատակն է աջակցել տան կառուցման հարցում և ներշնչել հավատ՝ ապագայի հանդեպ»,-ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:

The goal to move families from metal containers and half-built houses and to free them from despair continues to be implemented within the special program. This year, VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia, started construction projects from the Armenian village of Parpi. The housing program, being implemented by partner organizations, gives low-income families an opportunity to build homes on their own and with the help of volunteers. The program significantly contributes to the well-being of the families.
The Knyazyans have been living in a metal container for 20 years. They moved here after marriage and lived in the absence of basic housing conditions. The father of the family, Sergo, tried to build a house, but could not go further than building the walls of the house. The efforts were useless due to the lack of financial resources and many other existing problems. The family continued living in a metal container nurturing the hope of having a home one day.
“My son and I work hard to provide for the everyday needs of the family, but we are not able to continue the construction of the house. We live without any housing conditions; there is neither a bathroom nor a kitchen in the metal container. There is only dampness that comes with rains, and cold walls. Thanks to your support, the dream of my family to have a home will become a reality,” said Sergo, the family father.
The heads and staff members of the partnering organizations joined the family for house construction to give them hope for a bright future.
“We kick start the first construction of this year. The long cherished dream of this family will be made true, which have been united by a willingness to be useful to our compatriots. That is one of the most important achievements of the program. That urge to help others, the empathy, willingness and purpose are very important for the construction. I am confident that this positive energy will fill this home with joy and light. And if everyone is united to be useful to one another, our country will flourish,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Owing to the housing program implemented together with VivaCell-MTS, the Knyazyan family will soon feel the happiness of having own a home. I give great importance to also helping families with volunteering activities. We aim to assist families to build their homes and to inspire faith in the future,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.