Իրաքյան էրբիլի քրիստոնյաների թեմը հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիան հրաժարվում է պաշտպանել իր իրավունքները՝ անտեսելով, որ համայնքն անհետացման եզրին է:
Քահանա Բաշար Վարդան, ելույթ ունենալով Լոնդոնում, ասել է, որ Իրաքի քրիստոնյաներն այժմ, 1400 տարվա հալածանքներից հետո, անհետացման եզրին են: Ըստ նրա, Իրաք ամերիկյան զորքերի ներխուժումից հետո Իրաքում քրիստոնյաների քանակը նվազել է 83 տոկոսով: Նրանց քանակը 1,5 մլն-ից նվազել է մինչև 250,000, գրում է Lenta.ru-ն BBC News-ի վրա հղումով:
«Քրիստոնեությունն Իրաքում ներկայացնում է աշխարհի հնագույն, եթե ոչ ամենահին եկեղեցիներից մեկը, որը մոտ է անհետացման: Նրանք, ովքեր կմնան, պետք է պատրաստ լինեն նահատակվելու»,-ասել է Վարդան: Որպես հիմնական սպառնալիք նա նշել է իսլամիստ ծայրահեղականներին: Քահանան մեղադրել է Լոնդոնին դրա մասին ուղիղ խոսելուց խուսափելու մեջ: Ըստ նրա, դա տեղի է ունենում իսլամատյացության մեջ մեղադրվելու մտավախությունից:
Open Doors քրիստոնեական կազմակերպությունը 2014-ին հայտարարել էր, որ Իրաքը չորրորդ տեղում է այն երկրների ցանկում, որտեղ առավել հաճախ են ոտնահարվում քրիստոնյաների իրավունքները:

Архиепархия иракского Эрбиля заявила, что Великобритания отказывается защищать ее права несмотря на то, что эта община находится на грани исчезновения.
Священник Башар Варда, выступая в Лондоне, сказал, что иракские христиане в настоящее время находятся на грани исчезновения после 1400 лет гонений. По его словам, численность христиан в Ираке снизилась на 83 процента после вторжения американских войск в 2003 году. Их число сократилось с 1,5 миллиона до 250 тысяч человек, пишет Lenta.ru со ссылкой на BBC News.
«Христианство в Ираке — одна из старейших церквей, если не самая старая церковь в мире, опасно близка к исчезновению. Те из нас, кто останется, должны быть готовы к мученичеству», — заявил Варда. В качестве угроз он выделил исламских экстремистов разного толка. Священник обвинил Лондон в неспособности прямо заявить об этом. По его мнению, это происходит из-за боязни быть обвиненным в исламофобии.
Христианская организация Open Doors в 2014 году заявила, что Ирак занимает четвертое место в списке стран, где чаще всего притесняют права христиан.