Կատալոնիայի կառավարության նախկին նախագահ Կառլես Պուչդեմոնը և նրա տեղակալ Օրիոլ Ժունկերասն ընտրվել են Եվրախորհրդարան:
Սակայն, դեռևս պարզ չէ, կկարողանան արդյոք նրանք իրականում զբաղեցնել իրենց տեղերը, քանի որ երկուսն էլ դատական գործերով են անցնում Իսպանիայում, գրում է Ինտերֆաքսը El Pais-ի վրա հղումով:
Պուչդեմոնն այժմ Բելգիայում է, որտեղ ապաստանել է՝ փախչելով իսապանական արդադատությունից Կատալոնիայի անկախության մասին հանրաքվեից հետո, որը Մադրիդն ապօրինի է ճանաչել: Իր տեղը Եվրախորհրդարանում զբաղեցնելու համար նա սկզբից ստիպված է լինելու վերադառնալ Իսպանիա:
Ժունկերասն այժմ կալանքի տակ է Իսպանիայում՝ նրան մեղադրում են 2017-ին Կատալոնիայի կարգավիճակի մասին ապօրինի հանրաքվե կազմակերպելու և անցկացնելու մեջ:
Մինչդեռ Պուչդեմոնի փաստաբան Գոնսալո Գոյեն հայտարարել է, որ իր պաշտպանյալն անկախ ամեն ինչ մտադիր է մասնակցել հուլիսի 2-ին Ստրասբուրգում կայանալիք երդմնակալության նստաշրջանին: Սակայն նա չի հստակեցրել, թե ինչպես է վերջինս մտադիր դա իրականացրել:
Պուչդեմոնը փախել է Բելգիա այն բանից հետո, երբ 2017-ի հոկտեմբերին նրան հեռացրեցին ժեներալիտետի ղեկավարի պաշտոնից: Իսպանիայում նրա և նրա կողմնակիցների դեմ անջատողականության մեղադրանքներ են առաջ քաշված, ինչպես նաև ապստամբություն հրահրելու և ֆինանսական մեքենայությունների մեղադրանքներ: Իսպանիա ժամանելու դեպքում նրան կարող են կալանավորել:

27 Май 2019 - 11:41 AMT
Бывший председатель правительства Каталонии Карлес Пучдемон и его бывший заместитель Ориол Жункерас добились избрания в Европейский парламент.
Однако пока неясно, смогут ли политики в действительности занять свои места, поскольку они оба являются фигурантами судебных разбирательств в Испании, пишет «Интерфакс» со ссылкой на El Pais.
Пучдемон сейчас находится в Бельгии, куда он бежал от испанского правосудия после референдума о независимости Каталонии, который Мадрид признал незаконным. Для того, чтобы занять место в Европарламенте, ему придется сначала вернуться в Испанию.
Жункерас сейчас находится под стражей в Испании: его обвиняют в подготовке и проведении нелегитимного референдума 2017 года о статусе Каталонии.
Между тем, адвокат Пучдемона Гонсало Бойе заявил, что его подзащитный несмотря ни на что намерен присутствовать на инаугурационной сессии 2 июля в Страсбурге. При этом он не уточнил, как именно он планирует этого добиться.
Пучдемон бежал в Бельгию вскоре после отстранения от должности главы женералитата в конце октября 2017 года. В Испании против него и ряда его сторонников были выдвинуты обвинения в сепаратизме, подстрекательстве к мятежу и финансовых махинациях после проведения референдума о независимости Каталонии, он может быть задержан при возвращении в страну.