Սերբիան պետք է ճանաչի այն փաստը, որ Բելգրադը ոչ մի վերահսկողություն չունի Կոսովոյի հանդեպ: Այդ մասին հայտարարել է Սերբիայի նախագահ Ալեքսանդր Վուչիչը խորհրդարանի անդամների առջև ունեցած ելույթում:
Սերբիայի նախագահը հանդես է եկել խորհրդարանի հատուկ նիստում, որը նվիրված է Կոսովոյի հետ հարաբերություններին: Ելույթում նա կոչ է արել պատգամավորներին ընտրել «քաղցր ստի և դառը ճշմարտության» մեջ:
«Առանց այդ մենք չենք իմանա, թե իրականում ինչ իրավիճակ է Կոսովոյում, Մեթոհիայում, ով է այնտեղ կառավարում և ինչ վիճակում են Կոսովոյի և Մեթոհիայի սերբերը»,-ասել է Վուչիչը, գրում է ՌԲԿ-ն РТС-ի վրա հղումով:
Նա ասել է նաև, որ պետք է խոստովանել, որ Սերբիան մեծ ազգային պարտություն է կրել, տարածք է կորցրել և զգալի տնտեսական վնասներ կրել: «Ես որոշեցի չշարունակել սուտն ու ինքնախաբեությունը, ես ասացի բոլորին, որ Կոսովոյում և Մեթոհիայում չկա Սերբիայի իշխանություն, չկա մեր կառավարությունը, և մենք պետք է դադարենք խաբել մեր հանրությանը»,-ասել է Վուչիչը:
Ըստ Սերբիայի նախագահի, կա Կոսովոյի խնդրի լուծման 2 սցենար: Առաջինը՝ ստատու-քվոն և «սառեցված հակամարտությունը»: Երկրորդը՝ Բելգրադի և Պրիշտինայի հարաբերությունների կարգավորումը: Վուչիչը հավելել է, որ ինքը երկրորդ տարբերակի կողմնակից է:
Ապրիլի 30-ին Կոսովոյի ղեկավար Հաշիմ Տաչին պահանջել էր Բելգրադից ճանաչել Կոսովոյի անկախությունը: 2018-ի դեկտեմբերին Կոսովոյում սեփական բանակի կազմավորման մասին հռչակագիրն ընդունվեց, որի քանակը կլինի մոտ 5000 զինծառայող:
Կոսովոն, որի բնակչության մեծամասնությունը ալբանացիներ են, անկախություն է հռչակել Սերբիայից 2008-ին: Կոսովոյի անկախությունը ճանաչել է ավելի քան 110 պետություն, մինչդեռ Սերբիան նախկինի պես այն համարում է իր գավառներից մեկը: 1999-ին Կոսովոյում պատերազմի ավարտցի հետո այնտեղ տեղակայված են ՆԱՏՕ-ին և KFOR առաքելության զինծառայողները՝ մոտ 4000 զինվոր ու սպա: .

Сербии необходимо признать факт, что Белград не обладает каким-либо контролем над Косово. Об этом в выступлении перед членами сербского парламента заявил президент страны Александр Вучич.
Президент Сербии выступил на специальной сессии парламента, посвященной проблеме взаимоотношений с Косово. В ходе выступления он призвал депутатов к выбору между «сладкой ложью и горькой правдой».
«Без этого мы не узнаем реальное положение дел в Косово, в Метохии, кто ими управляет и какое положение сербов в Косово и Метохии», — сказал Вучич, пишет РБК со ссылкой на РТС.
Необходимо также признать, подчеркнул он, что Сербия потерпела крупное национальное поражение, потеряла территорию и понесла значительные экономические потери.
«Я решил не продолжать ложь и самообман, я сказал всем, что нет власти Сербии, нет нашего правительства в Косово и Метохии, что крайне важно для здравоохранения и образования, и мы должны прекратить обманывать нашу собственную общественность», — сказал Вучич.
По словам сербского лидера, существует два сценария решения косовской проблемы. Первый — это сохранение статус-кво и «замороженный конфликт». Второй — нормализация отношений между Белградом и Приштиной. Вучич подчеркнул, что сам выступает за второй путь.
30 апреля глава Косово Хашим Тачи потребовал от Белграда признать независимость государственного образования. «Требования или мечты о том, что на севере Косово может быть создано сообщество с исполнительной властью по модели Сербской Республики (в составе Боснии и Герцеговины), никогда не будут реализованы», — написал он в своем Facebook.В декабре в Косово был принят закон о формировании собственной армии. Ее численность составит около 5 тыс. человек.
Косово, большинство жителей которого являются этническими албанцами, провозгласило независимость от Сербии в 2008 году. С тех пор его независимость признали более 110 государств, в то время как Сербия по-прежнему считает Косово одной из своих провинций. После окончания войны в Косово в 1999 году безопасность в этом регионе обеспечивают военнослужащие НАТО из миссии KFOR, в которой в настоящее время задействованы более 4000 солдат и офицеров.