Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին վերականգնել է Վրաստանի նախկին նախագահ և Ուկրաինայի Օդեսայի շրջանի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլիի քաղաքացիությունը, հայտնում է tvrain.ru-ն Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնական կայքի վրա հղումով:
Նշվում է, որ Զելենսկին չեղյալ է համարել նախկին նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի որոշումը Սահակաշվիլիին քաղաքացիությունից զրկելու մասին:
«Շնորհակալություն, նախագահ Զելենսկուն: Փառք Ուկրաինային»,-գրել է Սահակաշվիլին իր ֆեյսբուքյան էջում:
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Վրաստանի նախկին նախագահ և Ուկրաինայի Օդեսայի շրջանի նախկին նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկուց խնդրել է վերականգնել իր ուկրաինական քաղաքացիությունը: Սահակաշվիլիի փաստաբանը համապատասխան նամակը փոխանցել է Զելենսկու աշխատակազմին մայիսի 22-ին:
2017-ի հուլիսին այն ժամանակվա Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն իր հրամանագրով զրկեց Միխայիլ Սահակաշվիլուն Ուկրաինայի քաղաքացիությունից: Նույն տարվա սեպտեմբերին Սահակաշվիլին հատեց լեհ-ուկրաինական սահմանն իր կողմնակիցների հետ: 2018-ի փետրվարին Վրաստանի նախկին նախագահին արտաքսեցին Լեհաստան: Նույն ամսում նա կացության իրավունք ստացավ Նիդերլանդներում: Ուկրաինայի սահմանապահ ծառայությունն արգելել է նրա մուտքը երկիր մինչև 2021-ի փետրվարի 13-ը:

Президент Украины Владимир Зеленский вернул бывшему губернатору Одесской области Михаилу Саакашвили украинское гражданство. Об этом сообщается на сайте главы государства.
Зеленский отменил решение бывшего президента Украины Петра Порошенко о лишении Саакашвили гражданства, пишет «Дождь».
«Спасибо президенту Зеленскому! Слава Украине!», — написал Саакашвили в фейсбуке.
22 мая Саакашвили написал письмо Зеленскому, в котором попросил вернуть ему гражданство Украины. Он называл решение о лишении его гражданства незаконным, так как конституция страны запрещает это делать, а «по международному праву нельзя оставлять человека вообще без гражданства».
Саакашвили получил украинское гражданство в мае 2015 года. В 2017 году Петр Порошенко свои указом лишил бывшего президента Грузии гражданства. В миграционной службе Украины тогда заявили, что такое решение связано с ложными данными, которые указал Саакашвили в анкете.
Позже украинские суд отказали политику в предоставлении статуса беженца, после чего его выдворили из страны.