Ռուսաստանցի լրագրող Վլադիմիր Պոզներն ափսոսում է, որ Հայաստան կատարած այցի շրջանակում չի կարողացել ժամանակ գտնել Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու համար: Այդ մասին նա ասել է Հայաստանի հանրային հեռուստատեսության եթերում:
«Ցավոք, չեմ եղել Լեռնային Ղարաբաղում:Հաճույքով կայցելեի, բայց չհասցրեցի: Կայցելեի իմ դիրքորոշումը հայտնելու համար, որպեսզի բոլորը, այդ թվում՝ պարոնայք ադրբեջանցիները, հասկանան, որ սիրտս այս կողմում է, ոչ թե այն»,-ասել է Պոզները:
Պոզները հայտարարել է նաև, որ իրեն չի մտահոգում Բաքվի «սև ցուցակը», ավելին, դա միայն ժպիտ է առաջացնում: «Դե կընդգրկեն ինձ սև ցուցակում, հետո՞ ինչ: Կարծում եմ, ես կշարունակեմ գիշերները հանգիստ քնել»,-ասել է լրագրողը:
Ադրբեջանի իշխանությունները այսպես կոչված «սև ցուցակում» են ընդգրկում բոլոր այն անձանց, որոնք այցելում են Արցախ: Այժմ ցուցակում 803 օտարերկրացի կա, այդ թվում համաշխարհային աստղեր:
Պոզները նշել է, որ մեծ համակրանքով է վերբերվում հայերին ու Հայաստանին՝ շատ խելացի համարելով հայերին: Նա նշել է, որ իրեն գրավում է հայերի եզակի ունակությունը՝ գոյատևել ու վերապրել բարդ պայմաններում: Նաև նրան դուր է գալիս հայերի կենսուրախությունը, անկախ ամեն ինչից:
Նա նաև իր տպավորություններն է ներկայացրել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից: Ըստ նրա, կառավարության ղեկավարի համար շարունակում է շատ կարևոր մնալ, եթե ոչ ամենակարևորը, իր լրագրողի մասնագիտությունը: «Ես նույնիսկ ուզում էի ասել նրան, որ չի կարելի միաժամանակ և լրագրող, և վարչապետ լինել: Նա շատ հասարակ մարդ է շփման մեջ, նրա հետ հաճելի է զրուցել: Նա լսելու ունակություն ունի, դա հազվադեպ է պատահում նման կարգավիճակով մարդկանց մոտ: Շատ համակրելի մարդ է»,-ասել է Պոզները:
Պոզները Հայաստանում էր մայիսի 22-25-ը: Նա վարպետության դաս է տվել Հայ-ռուսական համալսարանի ուսանողների համար, ներկա է եղել իր «Հրաժեշտ պատրանքներին» գրքի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսին, ինչպես նաև հանդիպել է մտավորակնների և մեդիաոլորտի ներկայացուցիչների հետ:

Российский журналист Владимир Познер сожалеет, что во время недавнего визита в Армению не смог найти время и поехать в Нагорный Карабах. Об этом он рассказал в интервью Общественному телевидению Армении.
«К сожалению, я не бывал в Нагорном Карабахе. С удовольствием поехал бы, но не успел. Поехал бы, чтобы выразить свою позицию, чтобы все, в том числе и господа азербайджанцы поняли, что мое сердце на этой стороне, а не той», – отметил Познер, пишет Pozneronline.ru.
При этом Познер заявил, что его не волнует «черный список» Баку, более того, он вызывает у него лишь улыбку.
«Ну включат меня в черный список, и что с того? Думаю, что я продолжу спокойно спать по ночам», – подчеркнул журналист.
Власти Азербайджана включают в так называемый «черный список» лиц, которые посещают Нагорный Карабах. В настоящее время в список Азербайджана включены имена 803 иностранных граждан, в том числе мировых звезд.
Познер отметил, что с большой симпатией относится к Армении и армянам, считает армян очень умными. Он подчеркнул, что его привлекает уникальная способность армян жить и выживать в сложных условиях. Также ему нравится умение армян радоваться жизни несмотря ни на что.
Познер также поделился впечатлениями от общения с премьер-министром Армении Николом Пашиняном. По его словам, для главы правительства остается очень важным, если не самым важным его профессия журналиста.
«Я даже подумал сказать ему, что нельзя быть одновременно и журналистом, и премьером. Он очень простой человек в общении, и с ним приятно беседовать. Он обладает умением слушать, это редко бывает у людей с таким статусом. Очень симпатичный человек», – сказал Познер.
Познер находился в Армении 22-25 мая. Он провел мастер-класс для студентов Российско-Армянского университета и других вузов, после презентовал армянский перевод своей книги «Прощание с иллюзиями», а также встречался с представителями интеллигенции и представителями медиасферы.