Անգելա Մերկելը հաստատել է, որ մտադիր է Գերմանիայի կանցլերի պաշտոնում աշխատել մինչև 2021 թվականը, երբ սպառվում է ընթացիկ օրենսդրական շրջանի ժամկետը: «Ես պատրաստ եմ: Ես դա խոստացել եմ մարդկանց՝ աշխատել մինչև այս օրենսդրական շրջանի ավարտը»,-ասել է նա CNN-ին տված հարցազրույցում, գրում է «Կոմերսանտը»:
Ավելի վաղ, այն մասին, որ Մերկելը կարող է առաջիկայում հեռանալ պաշտոնից, հայտնել էին Bloomberg-ի աղբյուրները: Ենթադրվում էր, որ կանցլերը կարող է հայտարարել հեռանալու մասին Եվրախորհրդարանի ընտրություններից հետո:
Քաղաքականությունից հեռանալու մասին իր որոշման վերաբերյալ Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը հայտարարել էր 2018-ի հոկտեմբերին: Այդ հայտարարությունը նա արել է Հեսսենում տարածաշրջանային ընտրություններում մեծ կորուստներից հետո, որտեղ Քրիստոնյա-ժողովրդավարական միությունը ցածր արդյունք է գրանցել: Ըստ Մերկելի, նրա հեռանալը կուսակցության ղեկավարի պաշտոնից «շատ ավելի մեծ ծախսեր է պարունակում, քան ռիսկեր երկրի և կուսակցության համար»:

29 Май 2019 - 08:23 AMT
Ангела Меркель подтвердила намерение оставаться на посту канцлера Германии до 2021 года, когда истекает срок нынешнего законодательного периода.
«Я готова — и это я пообещала людям — проработать канцлером до конца этого законодательного периода»,— заявила политик в интервью CNN, пишет «Ъ».
Ранее о том, что Меркель может уйти в отставку в ближайшее время, сообщили источники Bloomberg. Предполагалось, что канцлер может объявить о своем уходе после выборов в Европарламент.
О своем решении уйти из политики Ангела Меркель объявила в октябре 2018 года. Это заявление она сделала после больших потерь на региональных выборах в Гессене, где ХДС показал рекордно низкий результат. По мнению Меркель, ее уход с должности главы партии «влечет за собой гораздо больше шансов, чем рисков для страны и партии».